مطبوعات انگلیسی در شماره امروز (دوشنبه) خود نوشتند كه تنها یك معجزه می‌تواند نیكولا ساركوزی را در منصب ریاست جمهوری فرانسه حفظ كند. اما در عین حال تاكید كردند، موفقیت بهت‌آور جناح راست افراطی در انتخابات ریاست جمهوری روز یكشنبه احتمال پیروزی فرانسوا اولاند را تحت الشعاع قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، روزنامه تایمز، در صفحه نخست خود اینگونه تیتر زد: "ساركوزی با شكست رو به رو می‌شود".

این روزنامه واقعیت سخت برای ساركوزی را پس از آنكه نتایج اولیه نشان دادند وی تنها بین ۲۵/۵ تا ۲۷ درصد از آراء را به دست آورده تشریح كرد.

فرانسوا اولاند در این انتخابات بین ۲۸ تا ۲۹ درصد از آراء را در دور نخست به دست آورده اما مارین لوپن، كاندیدای جناح راست افراطی پس از كسب ۱۸ تا ۲۰ درصد از آراء ركورد جدیدی كسب كرده و اكنون تعیین كننده دور دوم انتخابات در ششم مه است.

روزنامه گاردین گزارش داد: فرانسوا اولاند در راس موج چپ‌گرا قرار دارد اما ارقام بهت‌آوری كه مارین لوپن به دست آورده باعث فرو كاستن اشتیاق چپ‌گرایان شده است.

این روزنامه در سرمقاله‌ای با تیتر "پیروزی تلخ و شیرین برای چپ‌ها" می‌نویسد: اطمینان چپ‌گرایان مبنی پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری پس از ۱۷ سال با موفقیت شگفت‌آور مارین لوپن تا حدودی كاهش یافت.

این روزنامه تاكید كرد: ساركوزی در دور دوم برای كسب ریاست جمهوری نیاز به یك معجزه دارد زیرا كه نتایج ثابت كرد فرانسه از رئیس جمهوری خود به ستوه آمده است.

این روزنامه افزود: انتخابات اكنون برسر عدالت اجتماعی، مسئولیت پذیری برای بحران بانكی و مشاهده جایگزین برای یك دهه ریاضت است.

در عین حال مطبوعات راست میانه‌ انگلیس نسبت به امكان پیروزی فرانسوا اولاند پس از آنكه علیه صنعت دارایی كه درآمد عظیمی را حاصل انگلیس می‌كند اعلان جنگ كرد، ابراز نگرانی كردند.

روزنامه دیلی تلگراف بر موفقیت راست افراطی تمركز كرده و تیتر صفحه نخست خود را این گونه آورده است: "از هر پنج رای یك رای برای مارین لوپن، رانده شدن ساركوزی به مكان دوم".

خبرنگار روزنامه دیلی تلگراف با بازتاب نظر منفی این روزنامه نسبت به فرانسوا اولاند وی را یك سوسیالیست خسته كننده كه صنعت دارایی را دشمن اصلی خود اعلام كرده، خواند.

روزنامه تایمز نیز كه روز یكشنبه از ساركوزی حمایت كرد نسبت به بیانیه فرانسوا اولاند اظهارنگرانی كرده و وی را به داشتن سیاست‌های اقتصادی رویائی كه دورنمای بهبود اقتصادی اروپا را تیره كرده و وزنه دیپلماتیك آن را تضعیف می‌كند، متهم كرده است.

سرمقاله روز دوشنبه این روزنامه بر عواقب پیروزی فرانسوا اولاند و شكسته شدن رابطه ساركوزی - مركل كه این روزنامه آن را "مركوزی" می‌داند، تمركز كرد.

این روزنامه پیش بینی كرد: فرانسوا اولاند نسبت به آنچه كه مبارزات انتخاباتی وی نشان داد احتیاط بیشتری به خرج خواهد داد. اما تاكید كرد رابطه میان فرانسه و آلمان باید بازسازی شود.

روزنامه دیلی میل نیز با چاپ تصویر كارلا برونی، همسر نیكولاساركوزی زیر آن نوشت: تحقیر شده.

این روزنامه تاكید كرد: همسر ساركوزی ممكن است در الیزه باقی بماند كه این موضوع وابسته به آن است كه آرای راست افراطی به كدام سمت رود.