رئیس رژیم صهیونیستی عباس را شریكی ارزشمند و جدی برای صلح خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه هاآرتص، شیمون پرز، رئیس رژیم صهیونیستی اظهار داشت: محمود عباس، رئیس تشكیلات خودگردان فلسطین یك شریك ارزشمند و جدی است و مطمئنا در طول سه سال گذشته این امكان وجود داشت تا با او به یك توافقنامه صلح دست یابیم.

شیمون پرز در گفت‌وگو با هاآرتص عنوان داشت: من آگاه هستم كه نظرات دیگری در خصوص تمایل و یا توانایی محمود عباس برای رسیدن به صلح وجود دارد، اما آنها را نمی‌پذیرم. من كمی تجربه در این خصوص دارم.

وی افزود: من گفت‌وگوهای كمی با ابومازن (محمود عباس) نداشته‌ام، نخست وزیر از تمامی آن‌ها آگاه است و به تمام جزئیات آن واقف است. براساس این گفت‌وگوها من متقاعد شدم كه ما می‌توانیم با ابومازن به صلح برسیم. او یك شریك ارزشمند و دارای حسن نیت است.

اما اینكه چرا دو طرف به صلح دست نیافتند؟ زیرا نخست وزیر فكر می‌كند كه راه‌های دیگری برای رسیدن به صلح وجود دارد. نخست وزیر بنیامین نتانیاهو صدها مانع جاده‌ای در كرانه باختری را حذف كرد كه تاثیر بسزایی در تقویت اقتصاد فلسطینیان و ایجاد یك روند برای ساخت یك كشور داشت. اما مذاكراتی وجود نداشت.

شیمون پرز در ادامه مدعی شد: ما خود پیش از آنكه تبدیل به یك كشور شویم، یك كشور ساختیم و این همان چیزی است كه فلسطینیان امروز در حال انجام آن هستند!

شیمون پرز در گفت‌وگوهای خصوصی دولت نتانیاهو را یك "ترازوی نامیزان" خوانده و می‌گوید: زمانی كه یك ترازو میزان نیست هیچ وقت نمی‌توانید به وزن صحیح دست یابید. یك دولت باید زمانی كه شاخص ترازو میزان است تاسیس شود. زمانی كه یك دولت به سمت چپ و یا به سمت راست منحرف شود تصمیماتی كه گرفته شده هرگز تصمیمات صحیحی نخواهد بود. من فكر می‌كردم كه باید یك دولت اتحاد ملی وجود داشته باشد و هنوز نیز این نظر را دارم.

شیمون پرز در خصوص امكان دستیابی به توافقنامه صلح میان رژیم صهیونیستی و فلسطینیان طی سه سال آینده اظهار داشت: فرصت معقولی برای رسیدن به این توافقنامه وجود دارد من هیچ نخست وزیری را نمی شناسم كه بیشتر از آن چیزی كه واقعیت بر او تاثیر گذاشته بر واقعیت تاثیر بگذارد. هیچ نخست وزیری وجود ندارد كه در نهایت تحت تاثیر واقعیت قرار نگیرد.

رئیس رژیم صهیونیستی در خصوص برنامه‌های شخصی خود پس از بازنشستگی اظهار داشت، قصد دارد به تحقیقات علمی مخصوصا تحقیقات در حوزه مغز و اعصاب بپردازد.

وی افزود، علاقه‌ای به تمدید دوره ریاست جمهوری خود ندارد.