محققان انگلیسی با پیوند سلولهای گیرنده نور به شبكیه چشم موش‌های كور، موفق به درمان نابینایی آنها شدند.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محققان موسسه چشم پزشكی كالج لندن در این تحقیق سلول‌های گیرنده نور (فتورسپتور) را از موش‌های سالم استخراج كرده و به شبكیه موش‌های شب كور پیوند زدند.

دو نوع گیرنده نوری میله‌ای و مخروطی در چشم وجود دارد كه سلول های پیوندی از نوع سلول‌های نابالغ میله‌ای شكل‌اند كه مسؤول قدرت بینایی در نور كم بویژه دید شب هستند.

در تحقیقات قبلی مشخص شده بود كه پیوند سلولهای مخروطی به چشم بسیار دشوار است.

پس از گذشت چهار تا شش هفته، از هر شش سلول پیوندی یك سلول قادر به برقراری ارتباط برای انتقال اطلاعات بصری به مغز بود.

محققان دید موش‌های تحت درمان با سلول های پیوندی را در یك ماز آبی پر پیچ و خم مورد بررسی قرار دادند. موش‌های تحت درمان قادر به دیدن نشانه‌های بصری برای كشف پلت فرم پنهان در ماز بودند و بوسیله آن می‌توانستند از آب خارج شوند، اما موش‌های فاقد سلول پیوندی با پیمودن مسیر طولانی و از روی شانس، سكوی خروجی را پیدا می كردند.

آزمون ماز نشان داد بخش قابل توجهی از بینایی موش‌ها پس از پیوند سلول‌های گیرنده نوری، بازسازی می‌شود.

پروفسور «رابین علی» سرپرست تیم تحقیقاتی در بیمارستان چشم پزشكی مورفیلد اعلام كردد: برای نخستین بار توانستیم اثربخشی پیوند سلولهای گیرنده نوری به شبكیه چشم را در بهبود بینایی نشان دهیم و امیدواریم كه بتوانیم این روش درمانی را با استفاده از گیرنده‌های نوری مشتق شده از سلولهای بنیادی جنینی بر روی انسان مورد آزمایش قرار دهیم.

با وجود كسب نتایج امیدوار كننده، محققان اعلام كرده‌اند كه برای ایجاد یك روش موثر درمان انواع دژنرسانسهای ارثی شبکیه، تحقیقات بیشتری باید صورت گیرد.

از دست دادن سلول های گیرنده نوری (فتورسپتور) علت اصلی نابینایی در بسیاری از بیماری‌های چشم از جمله دژنراسیون ماكولاd سالمندان (AMD)، رتینیت پیگمنتوزا و نابینایی مرتبط با دیابت است.