وزیر امور خارجه روسیه از ناتو خواست كه نیروهایش را پس از سال ۲۰۱۴ میلادی كه زمان اعلام شده از سوی باراك اوباما برای خروج از افغانستان است، نیز در این كشور حفظ كند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در جریان نشست شورای روسیه ـ ناتو در بروكسل گفت: از آنجا كه دولت افغانستان قادر نیست از عهده برقراری امنیت در كشورش برآید، این چارچوب‌های زمانی در مورد خروج نیروهای از این كشور درست نیستند و آن‌ها نباید از افغانستان خارج شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این اظهارات درست چند روز پس از این مطرح شد كه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری منتخب روسیه ناتو را "بازمانده جنگ سرد" خواند و گفت كه این ائتلاف باید منحل شود.

پوتین در جریان كمپین انتخاباتی اخیر خود به شدت علیه غرب به لفاظی پرداخته بود.

یكی از دغدغه‌های اصلی در مسكو این است كه با خروج نیروهای ناتو از افغانستان ممكن است فرصت برای پیروزی و حضور دوباره طالبان ایجاد شود.

"آندری كلیمف"، معاون رئیس كمیته امور خارجی دومای روسیه نیز گفت: خروج نیروهای آمریكایی از افغانستان یك پیشرفت نامطلوب برای روسیه است. این امر می‌تواند باعث وخامت اوضاع در افغانستان و شاید تكرار تمام بحران‌ها و ناآرمی‌ها در این كشور شود.

روسیه همواره با ناتو در مورد جنگ علیه طالبان موافق بوده واین امر یكی از منافع و تمایلات بنیادین مسكو محسوب می‌شده است.

از سال ۲۰۰۹ میلادی، روسیه به ناتو اجازه داد تا از طریق این كشور به افغانستان محموله‌هایی را ارسال و مایحتاج ناتو را تامین كند.

وزیر امور خارجه آمریكا بار دیگر بر این موضوع تاكید كرد كه پیشنهاد استفاده از فرودگاه "اولیا نوسك" در منطقه وولگا علی رغم این حقیقت كه كمونیست‌ها و ملی‌‌گرایان روس قصد ممانعت از این تصمیم را دارند در جای خود پابرجاست.

خبرگزاری روسی نووستی از قول "گنادی زیوگانف"، رهبر حزب كمونیست روسیه گزارش داد، طی هزار سال گذشته هیچ پایگاه نظامی خارجی در روسیه وجود نداشته است و ما نیز اجازه نخواهیم داد كه هم اكنون چنین اتفاقی بیفتد.

"یوگنی مینچنكو"، مدیر موسسه مستقل بین‌المللی مهارت‌های سیاسی در مسكو می‌گوید: دو دلیل اصلی در همكاری ناتو و روسیه طی چند سال گذشته وجود دارد. اولی حضور باراك اوباما به عنوان رئیس‌جمهوری آمریكا در كاخ سفید و بازبینی در روابط میان مسكو و واشنگتن است و دیگری افزایش نگرانی‌های روسیه در مورد خروج نیروهای آمریكایی از افغانستان محسوب می‌شود.

خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش داد، آندرس فوگ راسموسن، دبیركل ناتو از چین و روسیه خواست تا پس از سال ۲۰۱۴ میلادی به كمك مالی برای برقراری امنیت در افغانستان بپردازند.

ناتو تخمین زده كه هزینه سالانه برای ابقای نیروهای امنیتی افغان چهار میلیارد دلار است و آمریكا انتظار دارد كه مبلغ ۳ / ۱ میلیارد دلار از سایر متحدان ناتو كمك مالی جمع كند.

دبیركل ناتو در جریان یك كنفرانس خبری در بروكسل گفت: ما از كمك‌های مالی از سوی روسیه و چین و سایر كشورها برای تضمین ثبات قوی‌تر برای نیروهای امنیتی افغان پس از سال ۲۰۱۴ كه زمان خروج نیروهای ناتو از افغانستان است، استقبال می‌كنیم.

آمریكا و ناتو كه بیم بروز جنگ داخلی پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان را دارند، از نشست وزیران دفاع و امور خارجه ناتو اعلام تعهدی بلندمدت برای تضمین ثبات در افغانستان بهره بردند.

چین كه منافع مالی در افغانستان دارد و متحد نزدیك پاكستان محسوب می‌شود، یك شریك بالقوه قوی در كمك به افزایش ثبات در افغانستان است.

همكاری روسیه با نیروهای غربی و برنامه كمك به ایجاد صلح و ثبات در افغانستان (ایساف) به زودی تمام می‌شود. هم اكنون روسیه به ایساف اجازه استفاده از خطوط ریل برای حمل و نقل مایحتاج و تجهیزات به افغانستان را داده است.

راسموسن در این كنفرانس خبری گفت كه روسیه پیشنهاد استفاده از یك خط ریلی جدید را به ناتو داده است.