یك روزنامه كره جنوبی اعلام كرد كه كره شمالی مقدمات سومین آزمایش هسته‌ای خود را دو هفته پس از پرتاب ناموفق یك راكت دوربرد، تكمیل كرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه چوسون ایلبو - چاپ كره جنوبی - نوشت: اطلاعات درباره سومین آزمایش اتمی كره شمالی از یك منبع دولتی است. این اطلاعات مرتبط با مقدمات آزمایشی است كه قرار است در شهر "پونگی ری" واقع در شمال شرق كره شمالی صورت گیرد.

در این منطقه دو آزمایش اتمی دیگر در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ صورت گرفته بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یكی از سخنگویان وزارت دفاع كره شمالی از اظهارنظر درباره این گزارش خودداری كرد.

یكی از مقام‌های دولت كره جنوبی در هشتم آوریل سال جاری میلادی گفته بود كه تصایر ماهواره‌ای حاكی از این است كه یك تونل زیرزمینی در محل آزمایش اتمی ساخته شده است.

این منبع دولتی كه خواست نامش فاش نشود، افزود: توده خاك و شن خارج از تونل جدید از میان رفته است. احتمال این مساله زیاد است كه پیونگ یانگ یك وسیله اتمی در داخل این تونل نصب كرده و آن را با شن و خاك پوشانده است.

از سال گذشته میلادی، مقام‌های اطلاعاتی آمریكا و كره جنوبی این عملیات خاك‌برداری را تحت نظارت قرار داده‌اند. اما هنوز این موضوع را تایید نكرده‌اند كه آیا پیونگ یانگ كابل‌هایی برای انفجار نصب كرده یا خیر.

این منبع آگاه كره جنوبی در ادامه افزود: به صورت تكنیكی این امر برای كره شمالی امكان پذیر است كه ظرف مدت دو هفته آزمایش موشكی انجام دهد.

گمان می‌رود كه كره شمالی مقدار كافی پلوتونیوم برای شش تا هشت بمب اتمی داشته باشد.