در حالی كه وزیر خارجه روسیه از اقدامات تروریستی گروه‌های مسلح در سوریه و تلاش آنها برای ناكام گذاشتن طرح كوفی عنان انتقاد كرد، شورای امنیت در نشست امروز (شنبه) خود قرار است قطعنامه اعزام ۳۰۰ ناظر را به سوریه تصویب كند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در كنفرانس خبری مشترك با جولیو ترتزی، وزیر خارجه ایتالیا عنوان داشت: مسئولیت حفظ امنیت شهروندان سوریه به عهده مسئولان این كشور است اما آنچه امروز شاهد آن هستیم تنها برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز و اعلام دیدگاه‌ها به صورت مسالمت‌آمیز نیست بلكه گروه‌های مسلحی در سوریه حضور دارند كه دست به اقدامات تروریستی در انفجارهای تروریستی می‌زنند.

وی در ادامه افزود: باید تمام تلاش‌ها برای صدور قطعنامه دیگری در خصوص تایید اعزام ناظران بین‌المللی و تاكید بر ضرورت همكاری تمام گروه‌های سوری بدون هیچ استثنایی با این ناظران با هدف اجرای طرح كوفی عنان، فرستاده مشترك سازمان عرب و اتحادیه سوریه به كار گرفته شود.

لاوروف همچنین عنوان داشت: باید به مردم اعتماد كرد تا آنها بتوانند سرنوشت خود را رقم بزنند. تجربه لیبی برای ما تجربه‌ شكست‌ خورده‌ای بوده است. نباید براساس عملكرد خود در لیبی در سوریه عمل كنیم.

لاوروف همچنین عنوان داشت: ما باید تمام تلاش خود را به كار بگیریم تا الگوی سوریه با تمام كشورها متفاوت باشد و از طرح كوفی عنان برای توقف خشونت‌ها و رساندن كمك‌‌های بشردوستانه و آغاز مذاكرات در این كشور حمایت كنیم.

وی در ادامه افزود: برخی گروه‌ها در سوریه خواهان شكست طرح كوفی عنان هستند. بنابراین همگان باید از این طرح حمایت كنند.

ترتزی نیز عنوان داشت: مساله سوریه باید با مشاركت مردم این كشور حل و فصل شود.

وی در ادامه افزود: شورای امنیت قطعنامه جدیدی را در خصوص اعزام ناظران بین‌المللی به سوریه آماده كرده است.

از سوی دیگر، الكساندر لوكاشیوچ، سخنگوی وزارت خارجه روسیه عنوان داشت: قرار است طی روزهای آینده هیاتی متشكل از مخالفان سوریه وارد مسكو شوند.

وی در ادامه افزود: ما وارد مرحله حساسی در خصوص مساله سوریه شده‌ایم و باید مذاكرات مسالمت‌آمیز ملی برای ممانعت از وقوع جنگ داخلی آغاز شود.

لیو وی مین، سخنگوی وزارت خارجه چین نیز عنوان داشت: كشور ما از تمام تلاش‌ها برای توقف درگیری‌‌ها در سوریه و آغاز مذاكرات سیاسی حمایت می‌كند.

وی در ادامه افزود: تمام گروه‌های مذكور در سوریه باید با عنان و طرح وی همكاری كرده و هرچه سریعتر به خشونت‌ها پایان دهد.

این در حالی است كه ژرار اورو، نماینده فرانسه در سازمان ملل عنوان داشت: شورای امنیت در نشست امروز خود در خصوص اعزام ۳۰۰ ناظر به سوریه تصمیم‌گیری خواهد كرد.

وی در ادامه افزود: معتقدم كه ۱۵ عضو این شورا با پیش‌نویس قطعنامه‌ای در این زمینه موافقت خواهند كرد.

پیش‌نویس اصلاح شده این قطعنامه در خصوص اعزام ۳۰۰ ناظر بین‌المللی به مركز شهرهای مختلف سوریه خواهد بود.

پیشتر شورای امنیت با صدور قطعنامه‌ای با اعزام ۳۰ ناظر بین‌المللی به سوریه موافقت كرده بود اما قرار است بنا به درخواست بان كی مون، دبیركل سازمان ملل با اعزام ۳۰۰ ناظر به این كشور موافقت كنند. وظیفه این ناظران نظارت بر روند اجرای آتش‌بس در سوریه است كه از ۱۲ آوریل آغاز شد.

روسیه، چین، هند، مراكش و آفریقای جنوبی خواهان اعزام این ناظران در سریعترین زمان ممكن هستند.

پیش‌بینی می‌شود كه ناظران نظامی غیرمسلح كه ۳۰۰ تن هستند به صورت تدریجی به همراه كارشناسان غیرنظامی و با حمایت نیروهای سوری وارد دمشق شوند.

بر اساس پیشنهادات ارائه شده از سوی فرانسه، انگلیس و آلمان به همراه این ۳۰۰ ناظر، كارشناسان حقوقی، امنیتی و سیاسی نیز باید اعزام شوند اما روسیه معتقد است كه به همراه این ۳۰۰ ناظر تعداد بسیار محدودی از كارشناسان تنها با موافقت دولت سوریه می‌توانند وارد این كشور شوند.