در پی انفجارهای روز پنجشنبه عراق كه به كشته و زخمی شدن نزدیك به ۱۹۰ تن انجامید، رئیس پارلمان این كشور برخی گروه‌ها را به سوء استفاده از وضعیت نابسامان داخلی جهت ضربه زدن به وحدت ملی عراق متهم كرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه المستقبل لبنان، اسامه النجیفی، رئیس پارلمان عراق ضمن محكوم كردن انفجارهای روز پنجشنبه این كشور كه دست كم ۳۷ كشته و ۱۵۰ زخمی بر جای گذاشت، از فرماندهان دستگاه‌های امنیتی بغداد و سایر استانهای عراق خواست كه مسئولیت‌های خود را در قبال این انفجارها برعهده بگیرند.

النجیفی با ابراز نگرانی نسبت به تكرار انفجارها در عراق و عدم ایجاد راه حل واقعی برای جلوگیری از آن، برخی گروه‌ها را بدون آنكه نام ببرد، به سوء استفاده از بحران‌های داخلی این كشور جهت هدف قرار دادن وحدت ملی عراق متهم كرد.

مارتین كوبلر، فرستاده ویژه دبیركل سازمان ملل به عراق نیز ضمن محكومیت انفجارهای تروریستی روز پنج‌شنبه این كشور، از ادامه خشونت‌ها در عرق ابراز نگرانی كرد و خواستار تلاش همه گروه‌های این كشور برای متوقف كردن خشونت‌ها شد.

منابع امنیتی عراق اعلام كردند كه بغداد و استان‌های الانبار و بابل و صلاح‌الدین و كركوك روز پنج‌شنبه شاهد ۱۴ انفجار و حمله مسلحانه بوده كه به كشته شدن دست‌كم ۳۷ تن و زخمی شدن دست كم ۱۵۰ تن دیگر از جمله تعدادی افسر ارتش و پلیس و چندین نیروی امنیتی این كشور منجر شد.

در شش انفجاری كه به وسیله خودروهای بمب‌گذاری شده و بمب‌های كار گذاشته شده در مناطق مختلف بغداد از جمله كاظمیه، التاجی، العامل، خیابان فلسطین و هتل التمار كه زائران ایرانی در آن اقامت داشتند، روی داد، ۱۶ تن كشته و ۶۶ تن دیگر زخمی شدند.

مجید محمد امین، وزیر بهداشت عراق نیز از تروری كه با استفاده از خودروی بمب‌گذاری شده در مركز بغداد انجام شد، جان سالم به در برد اما پنج تن از محافظانش زخمی شدند.

در همین حال ضیاء الوكیل، سخنگوی رسمی فرماندهی عملیات بغداد این انفجارها را تلاش ناكام برای آشفته ساختن اوضاع امنیتی عراق از سوی بقایای تشكیلات القاعده دانست.

وی هم‌چنین بعید دانست كه این انفجارها نشان از ضعف امنیتی در عراق داشته باشد و تاكید كرد كه نیروهای امنیتی این كشور به اجرای طرح‌های خود برای تحقق امنیت ادامه خواهند داد.

در پی این انفجارها، بغداد، صلاح‌الدین و بابل شاهد افزایش تدابیر امنیتی و منع رفت و آمد خودروها در مناطقی شد كه ساختمان‌های دولتی را در خود جای داده‌اند.