محققان انگلیسی با استفاده از فناوری پرینت سه بعدی، موفق به طراحی و تولید تجهیزات آزمایشگاهی در مقیاس كوچك شدند كه می‌تواند در آینده امكان تولید خانگی دارو و مواد شیمیایی را فراهم كند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تیمی از متخصصان شیمی دانشگاه گلاسكو به سرپرستی پروفسور «لی كرونین» موفق به ساخت تجهیزات آزمایشگاهی با استفاده از فناوری پرینت سه بعدی شدند.

پروفسور «كرونین» تأكید می‌كند: توسعه این فناوری می‌تواند انقلابی در علم شیمی ایجاد كند و افراد در مناطق دوردست در آینده قادر خواهند بود با استفاده از این فناوری، دارو و حتی مواد شوینده مورد نیاز خود را در منزل تهیه كنند.

پیش از این نیز امكان تولید تجهیزات آزمایشگاهی در مقیاس كوچك و آزمایشگاهی وجود داشت؛ اما این روش‌ها بسیار پرهزینه و زمانبر هستند.

ساخت تجهیزات آزمایشگاهی بخش مهمی از انجام درست یك فرایند شیمیایی محسوب می‌شود و در فناوری جدید پرینت سه بعدی انواع مختلف تجهیزات پیچیده در كوتاه‌ترین زمان و با كیفیت بسیار بالا تولید می‌شوند.

تیم تحقیقاتی از یك پرینتر سه بعدی موجود در بازار به همراه نرم‌افزار طراحی رایانه‌ای در این فرایند استفاده كردند. درزگیر حمام به عنوان ماده اولیه برای پرینت تجهیزات آزمایشگاهی در اشكال و اندازه‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفت و یك مخزن واكنش شیمیایی (reactionware) از ژل پلیمر ساخته شد.

این فناوری معایب زیادی با خود به همراه خواهد داشت و امكان تولید و عرضه داروهای بی‌كیفیت، غیرمجاز، تقلبی و ایجاد بازار سیاه دارو نیز وجود دارد؛ با این حال «كونین» خاطرنشان می كند: خطرات بالقوه تولید داروهای غیرمجاز و مواد شیمیایی خطرناك، با طراحی نرم‌افزار ویژه به حداقل رسیده است؛ چراكه تمام مراحل تولید در نرم افزار پیش‌ارزیابی شده و امكان تغییر دادن واكنش شیمیایی در زمان پرینت گرفتن وجود نخواهد داشت.

محققان در نظر دارند در آینده و با تكمیل این فناوری، بانك اطلاعات آنلاین و استانداردی برای دانلود نرم‌افزار دستورالعمل تهیه تجهیزات آزمایشگاهی، تولید دارو و مواد شیمیایی ایجاد كنند. پیش‌بینی می‌شود استفاده از فناوری پرینت سه بعدی برای تولید دارو در شركت‌های داروسازی تا پنج سال آینده كاربردی شود و مردم نیز تا ۲۰ سال آینده به این فناوری دسترسی داشته باشند.

نتیجه این تحقیق در مجله Nature Chemistry منتشر شده است.