نتایج تحقیقات صورت گرفته در اسكاتلند حاكی از تنوع خارق‌العاده و باور نكردنی دی ان ای‌ در بین ساكنان این كشور است.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دكتر «جیم ویلسون» از محققان دانشگاه ادینبورگ در پروژه بررسی ریشه‌های ژنتیكی ساكنان اسكاتلند به نتایج باورنكردنی دست یافت.

در این پروژه كه طی چهار ماه و بر روی یك هزار نفر از ساكنان اسكاتلند صورت گرفت، چهار دودمان (ریشه ژنتیكی) جدید كشف شد كه بر این اساس سابقه ژنتیكی برخی از افراد به «ناپلئون بناپارد» باز می‌گردد.

محققان در این پژوهش با استفاده از فناوریهای نوین توانستند نشانگرهای DNA‌ افراد، سابقه نژادی و ارتباط آنها به دومان های مختلف را شناسایی كنند.

در این تحقیق بیش از ۱۰۰ گروه مختلف از DNA‌ مردان از سراسر اروپا و ۱۵۰ نوع مختلف DNA‌ زنان از اروپا، آسیا و آفریقا در اسكاتلند كشف شد.

دكتر «ویلسون» معتقد است، موقعیت جغرافیایی اسكاتلند در دورترین نقطه شمال غرب اروپا احتمالا دلیل این تنوع عمده DNA‌ است و بدلیل عدم دسترسی به غرب و عبور از اقیانوس، در طول صدها سال این كشور آخرین مقصد مهاجران محسوب می‌شده است.

این پژوهش همچنین نشان می‌دهد، بیش از یك درصد از مردم اسكاتلند از فرزندان قبایل بربر و طوارق شمال آفریقا هستند كه پنج هزار و ۶۶ سال پیش می‌زیسته اند.