تحقیقات جدید در آمریکا نشان داد که مادران افسرده با نوع رفتار خود باعث اختلال در خواب نوزادانشان می شوند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس به نقل از پایگاه خبری هلث دی نیوز آمریکا، این تحقیقات حاکی است: مادران افسرده چه بسا به شیوه ای رفتار می کنند که باعث بروز مشکل و اختلال در خواب نوزادان خود می شود.

پژوهشگران دانشگاه پنسلوانیای آمریکا ۴۵ مادر و فرزندان آنها را که یک ماه تا دو سال سن داشتند به مدت هفت روز متوالی زیر نظر گرفتند تا اطلاعات مربوط به علائم افسردگی در این مادران و کیفیت خواب فرزندان آنها را جمع آوری کنند.

این پژوهشگران متوجه شدند که میزان از خواب بیدار شدن در فرزندان مادران دارای علائم افسردگی بیشتر است.

پژوهشگران تلاش کردند تا دریابند که آیا علائم افسردگی در مادران باعث می شود که به گونه ای رفتار کنند که بر کیفیت خواب فرزندان آنها تاثیر می گذارد یا این بیدار شدن فرزندان در شب است که باعث افسردگی بیشتر مادران می شود.

پژوهشگران آمریکایی دریافتند: این رفتار مادران دارای علائم افسردگی است که در کیفیت خواب فرزندان دخیل است زیرا مادران دارای علائم افسردگی بیشتر به عنوان مثال تمایل زیادتری به بلند کردن فرزندان خود در طول خواب دارند.

برپایه این گزارش، چه بسا مادران افسرده تلاش می‌کنند که از طریق رجوع شبانه به فرزندان خود آسایشی عاطفی داشته باشند.

پژوهشگر داگلاس تینی مسئول این تحقیقات گفت: این نتایج به ما در درک عوامل موثر بر خواب کودکان در خانه هایی که ماداران در آنها از افسردگی رنج می برند، کمک می کند.

وی افزود: این اختلالات خواب اکثراً تا بعد از مرحله کودکی نیز ادامه می یابد و چه بسا تاثیر منفی بر جنبه های مختلف رشد کودک از جمله جنبه های عاطفی و رفتاری وعملکرد درسی می گذارد.