آمریكا تحریم‌های اقتصادی علیه میانمار را برای فعالیت گروه‌های غیردولتی آمریكایی مستقر در این كشور كاهش داد تا محركی برای "حمایت از اصلاحات دموكراتیك" باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وزارت خزانه‌داری آمریكا گزارش داد، اگر مبالغ هزینه شده در راه تامین پروژه‌هایی باشد كه نیازهای بشردوستانه را تامین می‌كنند یا برای تحریك دموكراسی به كار می‌روند، بیش از این به تحریم اقتصادی در میانمار نیاز نیست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، چنین پروژه‌هایی كمك به مردم بی‌خانمان، ایجاد مدارس انگلیسی زبان، ارسال لباس، غذا و دارو را شامل می‌شود. همچنین به مسیونرهای آمریكایی اجازه می‌دهد تا به صرف هزینه در میانمار بپردازند.

این اقدامات در راستای صحبت‌های چهارم آوریل هیلاری كلینتون، وزیر امور خارجه آمریكا در مورد انجام اصلاحات در میانمار صورت گرفت.

وزیر امور خارجه آمریكا در بیانیه‌ای به مناسبت سال جدید میانمار، اعلام كرد كه این كشور گام‌های مهمی را در تاریخ خود به سمت دموكراسی و توسعه اقتصادی برداشته است.

وی در ادامه بیانیه خود آورده است: همان‌طور كه شما آینده روشنی را با فرصت‌های تازه برای خود ایجاد می‌كنید، آمریكا نیز در كنار شما برای دستیابی به توافقات مستحكم و دوجانبه همكاری می‌كند.

در انتخابات میان‌دوره‌ای اول آوریل سال جاری میلادی آنگ سان سوچی، رهبر دموكراسی‌خواه میانمار موفق به كسب یك كرسی در پارلمان این كشور شد.

كاهش این تحریم‌های مالی از جانب دفتر كنترل اموال خارجی وزارت خزانه‌داری آمریكا، اشخاص میانمار را شامل نمی‌شود، چراكه آنها "مسئول سركوب دموكراسی یا نقض حقوق بشر" هستند.

دولت باراك اوباما، رئیس‌جمهوری آمریكا متعهد شده كه گام‌به‌گام به لغو تحریم‌ها علیه میانمار بپردازد.

"مارك تونر"، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا نیز اعلام كرد كه واشنگتن همچنین به دنبال تحقق سایر اقدامات اعلام‌شده است كه اوایل ماه جاری توسط كلینتون مطرح شده بود.

اتحادیه اروپا نیز اعلام كرده كه قصد دارد تحریم‌های اعمال‌شده علیه دولت میانمار را بردارد.

كاترین آشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به پارلمان اروپایی گفت: در ماه ژانویه، ما منع صدور ویزا علیه دولت میانمار را به حالت تعلیق درآوردیم.

تصمیمات در جلسه آتی وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در لوگزامبورگ در روز دوشنبه اتخاذ می‌شود.

رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا با اعلام اینكه ۲۸ تا ۳۰ آوریل به میانمار سفر خواهد كرد، افزود: ضروری است كه به ایجاد رابطه با میانمار بپردازیم. آنچه كه هم‌اكنون به دنبال آن هستیم فرصتی برای میانمار برای پیش رفتن به سوی آینده است.

"تین سین"، رئیس‌جمهوری میانمار با انجام برخی اصلاحات در این كشور ناظران را شگفت‌زده كرد. یكی از این اصلاحات پذیرش آنگ سان سوچی و حزب وی برای بازگشت به جریان سیاست و آزادی صدها زندانی سیاسی بود.