سریلانكا برخی گزارشات مبنی بر اینكه به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پروژه هسته‌ای نیروگاه كودانكولام در ایالت تامیل نادوی هند اعتراض كرده است را رد كرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آر. ل. ویایاواردانا، رییس سازمان انرژی اتمی سریلانكا در بیانیه‌ای اعلام كرد: سریلانكا مساله ایمنی نیروگاه هسته‌ای كودانكولام را در نوزدهمین جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل مطرح نكرده است.

به گزارش روزنامه تایمز آو ایندیا،‌ ویایاواردانا گفت كه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سریلانكا خواسته است كه "احتمال امضای یك توافقنامه با هند را در زمینه آمادگی برای موقعیت‌های اضطراری رادیولوژیكی و مدیریت آن‌ها در نظر بگیرد".

وی گفت كه سریلانكا با این هدف برای امضای یك توافقنامه دو جانبه با هند تماس گرفته است، اما هند هنوز پاسخی نداده است.

رییس سازمان انرژی اتمی سریلانكا تاكید كرد كه كشورش مخالف نیروگاه هسته‌ای كودانكولام نیست.

وی گفت: هند حق دارد از فناوری هسته‌ای برای رفع نیازهایش به برق استفاده كند. دولت سریلانكا هرگز مخالفتی با هیچ یك از نیروگاه‌های هسته‌ای در خاك هند ابراز نكرده است. این حق قانونی آن‌ها است.

این مقام سریلانكا در عین حال افزود كه كشورش حق دارد از خود در برابر "تاثیر هرگونه مواد رادیواكتیو یون‌ساز" محافظ كند و سریلانكا برای تحقق این هدف به كمك آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یك "برنامه آمادگی برای موقعیت‌های اضطراری رادیولوژیكی" را آماده كرده است.

ویایاواردانا گفت كه كنوانسیون‌های مختلفی وجود دارد كه بر اساس آن كشورها می‌توانند در زمینه حوادث هسته‌ای با یكدیگر همكاری كنند.

این مقام سریلانكا گفت: سه كنوانسیون در این زمینه كاربرد دارند: ۱- كنوانسیون ایمنی هسته‌ای، ۲- كنوانسیون همكاری در صورت وقوع یك حادثه هسته‌ای یا موقعیت اضطراری رادیولوژیكی و ۳-كنوانسیون اخطار اولیه درباره حوادث هسته‌ای.