وزیر دفاع آمریكا اظهار كرد: انجام یك سری حملات در كابل نشان می‌دهد كه عملیات بهاره از سوی طالبان و شبه‌نظامیان وابسته به آنها آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریكا در كنفرانس خبری خود در واشنگتن تاكید كرد: اطلاعات جمع‌آوری شده نشان می‌دهد كه شبكه حقانی در پشت حملات به سفارتخانه‌ها، مقر ایساف و ساختمان پارلمان افغانستان بوده است.

همچنین ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترك ارتش آمریكا گفت: هنوز نمی‌توان نتیجه گرفت كه این حملات از طریق شبه نظامیان در خاك پاكستان انجام شده است.

در ادامه پانه‌تا از اقدام نیروهای امنیتی افغانستان تقدیر كرد و گفت: عملكرد سریع افغان‌ها نشان می‌دهد كه آنها توانایی برخورد با چنین حملاتی را دارند.

وی در ادامه افزود: در حالی كه این حملات بیانگر آغاز حملات بهاری طالبان است اما این حوادث زیاد نبوده و به قصد اهداف خاص صورت می‌گیرد.

جورج لیتل، سخنگوی پنتاگون نیز گفت: جای تعجب نیست كه شبه‌نظامیان بخواهند در آغاز فصل بهار حملاتی را انجام دهند چرا كه معمولا در این فصل از سال حملات تشدید می‌شود.

وی تاكید كرد: گمان می‌كردیم كه چنین اتفاقی بیفتد وهمین طور هم شد. این سری حملات هماهنگ تهاجمات گسترده‌ای بود كه كابل و سایر مناطق افغانستان را درگیر كرد.

حدود ۵۰ تن از جمله شبه‌نظامیان در حملات روز یكشنبه كشته و ده‌ها تن دیگر در كابل و سه شهر دیگر مجروح شدند.