مناطق مختلف بحرین دیروز و امروز در اعتراض به برگزاری مسابقات بین‌المللی اتومبیلرانی فرمول یک در این کشور و بی‌توجهی جامعه بین‌المللی به سرکوب‌گری‌ رژیم آل‌‌خلیفه شاهد برپایی تظاهرات‌هایی با عنوان "فرمول خون" بود.

به گزارش فارس به نقل از منابع خبری بحرین، روز گذشته و از اولین ساعات بامداد امروز (دوشنبه) مناطق مختلف بحرین از جمله منامه شاهد برگزاری تظاهرات‌های گسترده تحت عنوان "فرمول خون" است.

تظاهرات‌های دیروز و امروز مردم بحرین در اعتراض به برگزاری مسابقات بین المللی اتومبیلرانی فرمول یک در بحرین و بی‌توجهی رژیم حاکم و شرکت‌کنندگان در این مسابقات به شرایط حاکم بر بحرین و ادامه سرکوبگری رژیم آل‌خلیفه است.

شرکت‌کنندگان در این اعتراض‌ها همچنین با سردادن شعارهایی خواستار آزادی فوری بازداشت‌شدگان بحرینی و در راس آنها "عبد الهادی الخواجه"، فعال برجسته حقوق بشر شدند که بیش از دو ماه است، در زندان‌های رژیم آل‌خلیفه دست به اعتصاب غذا زده و هیچ خبر موثقی از آخرین وضعیت جسمانی وی وجود ندارد.

اما درباره برگزاری مسابقات بین المللی اتومبیلرانی فرمول یک، "فاضل عباس"، دبیرکل تجمع ملی دمکرات بحرین با تاکید بر اینکه اقدام اتحادیه بین المللی اتومبیلرانی در برپایی این مسابقات در بحرین اقدامی غیر اخلاقی است، گفت: مردم بحرین فعالیت‌های ویژه‌ای در اعتراض به این اقدام رژیم آل‌خلیفه تدارک دیده‌اند که تحت عنوان فعالیت‌های "هفته چالش" به اجرا گذاشته خواهد شد و این مسابقات را تحت الشعاع خود قرار خواهد داد.

دبیرکل تجمع ملی دمکرات بحرین که با شبکه العالم گفتگو می‌کرد، برگزاری مسابقات فرمول یک را نشانه سرپوش گذاشتن بر جنایت‌های آل‌خلیفه و نقض حقوق بشر صورت گرفته در بحرین دانست و تاکید کرد که آمریکا و حامیان رژیم آل‌خلیفه در برپایی این مسابقات در بحرین دست داشته‌اند تا به افکار عمومی جهان القا کنند، اوضاع دربحرین عادی است و نقض حقوق بشر در آن متوقف شده است.

دبیر کل تجمع ملی دمکرات بحرین با بیان اینکه این اقدام اشتباهی بزرگ، اقدامی غیراخلاقی و ناقض حقوق بشر است، ابراز امیدواری کرد که اتحادیه بین المللی اتومبیلرانی در موضع خود بازنگری و این مسابقه را لغو کند.

از سوی دیگر "باقر درویش"، دبیر کنگره حقوق بشر بحرین به آخرین وضعیت امنیتی حاکم بر بحرین پرداخت و با اشاره به توطئه‌های امنیتی رژیم علیه مردم بحرین تاکید کرد: برخی مقامات آل‌خلیفه از جمله وزیر دفاع، وزیر کشور و فرزندان پادشاه در پس پرده ناامنی‌های اخیر کشور هستند و برای گسترش دامنه‌های آن تلاش می‌کنند.

باقر درویش مسوولیت وخامت اوضاع امنیتی و سیاسی بحرین را متوجه مقامات بحرینی و رژیم "حمد بن عیسی آل‌خلیفه"، پادشاه این کشور کرد و گفت: بکار بردن بیش از حد نیروهای امنیتی رژیم از گلوله‌های ساچمه‌ای، نشان می‌دهد که سیاست رسمی آل‌خلیفه مقابله خشونت‌آمیز با اعتراض‌های مسالمت‌آمیز مردمی است.

درویش با اشاره به اینکه استفاده پلیس از این گلوله‌ها مغایر پروتکل الحاقی توافقنامه بین المللی تحریم استفاده از برخی سلاح‌های قدیمی است، گفت: رژیم درحالی از این سلاح‌ها برای سرکوب اعتراض‌های مردمی استفاده می‌‌کند که بحرین شاهد ناامنی‌ها و حمله به مردم معترض تحت نظارت دستگاه‌های امنیتی است و شواهد موجود ثابت می‌کند که این شبه نظامیان مورد حمایت نیروهای امنیتی رژیم هستند که مراکز تجاری و مسکونی را مورد حمله قرار می‌دهند.

دبیر کنگره حقوق بشر بحرین تاکید کرد: شهروندان بحرینی قربانی ناامنی اعمال شده توسط رژیم هستند و در حالی هدف گلوله‌های ساچمه‌ای قرار می‌گیرند که نمی‌توانند برای درمان به بیمارستان بروند، زیرا با بازداشت نیروهای امنیتی رژیم مواجه می‌شوند، با این حال به مقاومت خود ادامه می‌دهند.

از سوی دیگر نقلابیون بحرینی گزارش دادند که گردان‌های "فدائیان صدام" که پس از حمله آمریکا به عراق، به بحرین مهاجرت کرده و توسط رژیم آل‌خلیفه در این کشور اسکان داده شده‌اند، شب گذشته منازل شیعیان در مناطق مختلف این کشور را مورد هجوم قرار دادند.

همچنین منابع خبری بحرینی ساعتی پیش از آغاز تظاهراتی گسترده در منامه در اعتراض به برگزاری مسابقات فرمول یک در بحرین خبر دادند که تظاهرات‌کنندگان کفن بر تن آمادگی خود را جهت مقابله با هرنوع سرکوبگری آل‌خلیفه اعلام کردند.