سخنگوی طالبان با تأکید بر این که تنها سفارتخانه‌های انگلیس و آمریکا هدف حملات روز گذشته طالبان در کابل بوده‌اند، تصریح کرد که هیچ سفارت دیگری هدف حملات این گروه نبوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد به نقل از پایگاه خبری "تریبون" پاکستان، "ذبیح الله مجاهد" خاطر نشان کرد: هدف اصلی حملات هماهنگ کابل و ۳ ولایت دیگر افغانستان سفارتخانه‌های آمریکا، انگلیس، مقر آیساف، کاخ ریاست جمهوری و ساختمان پارلمان افغانستان بوده و هیچ سفارتخانه دیگری هدف قرار نگرفته است.

وی همچنین این حملات را آغازی برای حملات بهاری طالبان، پاسخی به اظهارات "آندرس فوگ راسموسن" دبیر کل ناتو و "کارستین جیکوبسن" سخنگوی آیساف بیان کرده است که از ضعیف شدن طالبان خبر داده بودند.

مجاهد با اشاره به شروع همزمان این حملات در چهار ولایت افغانستان، گفت: پس از این که مجاهدین تصمیم به انجام عملیات انتقامی گرفتند، فرماندهان نظامی ما در چهار ولایت کابل، "ننگرهار"، "پکتیا" و "لوگر" حملات خود را با هم هماهنگ کردند.

سخنگوی طالبان افزود: از ۲ ماه پیش کار نقل و انتقال سلاح‌ها و مواد منفجره به نقاط مورد نظر در شهر کابل آغاز شده بود و در طول این مدت کار انتقال جنگجویان به شهر کابل انجام شد.

مجاهد همچنین تصریح کرد که این حملات پاسخی به یک سری اقدامات جنایتکارانه آمریکایی‌ها در افغانستان از جمله به آتش کشیدن قرآن در پایگاه ناتو و قتل عام ۱۷ غیرنظامی افغان به دست یک سرباز آمریکایی بوده است.

وی تأکید کرد که در آینده نیز حملات مشابهی از سوی این گروه انجام خواهد شد.

در همین حال، روزنامه "امت" پاکستان نیز به نقل از طالبان عنوان کرده است که در این حملات پنج نظامی آمریکایی در فرودگاه "جلال‌آباد" و شش نظامی آمریکایی نیز در ولایت "پکتیکا" کشته شدند.

عصر روز یکشنبه طالبان مراکز مهمی از شهر کابل مانند پارلمان و پایگاه‌های نظامیان خارجی را آماج حملات خود قرار دادند که همزمان با پایتخت، ۳ شهر دیگر در ولایت‌های "پکتیا"، "لوگر" و "ننگرهار" نیز حملات مشابهی را شاهد بودند.

این درگیری‌ها روز گذشته در ۳ منطقه شهر کابل آغاز شد که مهمترین آنها در منطقه "وزیر اکبر خان" و "دارالامان" شهر کابل اتفاق افتاد.

لحظاتی پیش مقامات افغان از کشته شدن ۳۲ مهاجم در این حملات خبر دادند.