ملک عبدالله دوم پادشاه اردن به دلیل داشتن مشاوران حرفه‌ای (اردنی و انگلیسی) خود را گرفتار عرصه بحران سوریه نکرده و در سناریوهای مداخله خارجی به هر شکلش مشارکت آشکار و فعال نداشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق، اردن یکی از همسایگان سوریه است که روند تحولات داخلی و خارجی آن در طول تاریخ معاصر خود همواره به نحوی به تحولات سوریه گره خورده است. رخدادهای یکسال اخیر سوریه درابعاد گوناگونی روی روند تحولات داخلی اردن و سیاست خارجی آن تأثیرات متفاوتی داشته است.

گرچه امان در چرخه سیاست منطقه ای غرب در حرکت است ولی رویکردهای سیاست خارجی آن در سال اخیر در سطوح وابعادی تحت تأثیر رخدادهای دمشق بوده است.

سیاست خارجی اردن در پرتو بحران سوریه ، بخشی از توان و ظرفیت های خود از دست داده است. در این رهگذر چند محور را می‌توان ذکر کرد:

۱ـ امان در مدیریت و میزبانی مذاکره فلسطینی ـ صهیونیستی شکست خورد و نتوانست به خوبی جانشین قاهره در این راستا باشد. شاه اردنی گمان می‌کرد که با مشغول بودن مصر در مسائل داخلی می‌تواند میزبانی مذاکرات را میان دولت خودگردان و رژیم صهیونیستی برباید و نقش خود را در منطقه توسعه دهد. شکست اجلاس طرفین به سیاست خارجی اردن ضربه روانی و اساسی وارد کرد.

۲ـ اردنی‌ها به توصیه محور استانبول (ترکیه،عربستان سعودی وقطر) در این صدد بوده با میزبانی دفتر سیاسی و رهبران حماس برگه فلسطین و حضور در جبهه مقاومت و ممانعت را از دمشق بگیرند و سیاست خارجی سوریه را از ظرفیت‌ها و توانایی خود تهی نماید ولی با فشارها و تهدیدهای آمریکا و رژیم صهیونیستی از میزبانی حماس در خاک خود امتناع و استنکاف نمود.

۳ـ سیاست خارجی و تجارت اردن تحت تأثیر فشارها و تحریم‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب علیه سوریه بوده است و در ابعاد و سطوح مختلف امان زیان‌های گوناگونی دیده است.

۴ ـ تجارت خارجی و اقتصاد داخلی اردن در پرتو تحولات یکسال اخیر سوریه به شدت متأثر شده و برای بخش خدمات(به ویژه صنعت جهانگردی) وتجارت و امور مالی و بانکی این کشور، زیان آور بوده و روند رشد اقتصادی این کشور در این راستا، دچار مشکلات و معضلات گوناگونی بوده است.

۵ـ اردن به شدت زیر فشار سیاست شورای همکاری خلیج فارس (به ویژه قطر و عربستان سعودی) در قبال سوریه بوده است. دوحه و ریاض درصدد عملی کردن سیاست نظامی کردن عرصه بحران سوریه بوده و از امان درخواست یاری در این خصوص کردند ولی اردن به دلایل سیاسی و امنیتی خود را از ورطه فرورفتن در مرداب‌های بحران سوریه رها نمود وبه درخواست آل سعود و آل ثانی جهت توسعه گستره بحران سوریه تمکین نکرد. به همین علت روند عضویت و پیوستن امان به شورای همکاری خلیج فارس منجمد و معلق گردیده است.

کلام آخر

ملک عبدالله دوم به دلیل داشتن مشاوران حرفه ای( اردنی وانگلیسی) خود را گرفتار عرصه بحران سوریه نکرده و در سناریوهای مداخله خارجی به هر شکلش مشارکت آشکار و فعال نداشته است. وی به‌ خوبی می‌داند هرگونه مشارکت و مداخله در امور داخلی سوریه ممکن است، تاج و تختش را در معرض ورطه نابودی قرار دهد.