در نظرسنجی که اخیرا با هدف شناسایی برجسته ترین دشمن انگلیس برگزار شده است، جورج واشنگتن نخستین رئیس جمهوری آمریکا به عنوان بزرگ ترین دشمن انگلیس شناخته شد.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه انگلیسی "تلگراف"، "جورج واشنگتن" رهبر انقلاب و نخستین رئیس جمهور آمریکا در مسابقه ای که توسط موزه ارتش ملی در چلسی واقع در غرب لندن با هدف شناسایی برجسته ترین مخالف نظامی انگلیس برگزار شد، به عنوان بزرگ ترین فرمانده دشمن انگلیس شناخته شد.

نام جورج واشنگتن در فهرست ۵ رهبری بود که در نظرسنجی عمومی آنلاین میان تقریبا ۸ هزار نفر شرکت داده شده بود و نهایتا این رهبر انقلاب آمریکا بود که توسط حدود ۷۰ مهمان حاضر در این موزه به عنوان پیروز نهایی این مسابقه شناخته شد.

بر اساس نتایج این نظرسنجی، جورج واشنگتن با کسب ۴۵ درصد از آراء در جایگاه اول قرار گرفت؛ واشنگتن در جنگ استقلال شورشیان آمریکایی را به سوی پیروزی بر انگلیس هدایت کرد؛ در حالیکه در اغلب موارد فرماندهای انگلیسی با داشتن ارتش های بزرگ تر جورج واشنگتن را در تنگنا قرار می دادند اما رهبری و مدیریت او توانست به او کمک کند تا ارتش تجزیه طلب آمریکا را از ۱۳ ایالت این کشور دور هم جمع کند و در صحنه جنگ حفظ کند و نهایتا در مبارزات طولانی پیروز شود.

"مایکل کالینز" قهرمان استقلال ایرلند در این نظرسنجی با کسب ۲۱ درصد از آراء در جایگاه دوم و پیش از "ناپلئون بناپارت" نخستین امپراتور فرانسه با ۱۸ درصد رای، "اروین رومل" معروف ترین ژنرال آلمانی در جنگ جهانی دوم با ۱۰ درصد رای و "مصطفی کمال آتاتورک" بنیانگذار نخستین دولت سکولار در ترکیه با ۶ درصد رای قرار گرفت؛ در این مراسم نظرسنجی یک مورخ به مدت ۴۰ دقیقه درباره هر یک از این رهبران سخنرانی کرد و بعد از پایان این سخنرانی ها بود که مخاطبان حاضر در موزه برگه های رای مخفی خود را ارائه کردند.

بر اساس نوشته روزنامه انگلیسی "تلگراف"، فهرست این ۵ رهبر جهانی از یک فهرست اولیه شامل ۲۰ کاندیدا انتخاب شده بود که توسط متصدیان موزه تهیه شده بود اما یکی از شرایط برای شرکت دادن اسامی این رهبران در این نظرسنجی این بود که آنها به قرن هفدهم به بعد تعلق داشته باشند و ارتشی را علیه انگلیس مدیریت کرده باشند بنابراین در این نظرسنجی دشمنان سیاسی مانند "آدولف هیتلر" در نظر گرفته نشده بودند.