وزیران امور خارجه آمریكا و كانادا موج حملات هماهنگ در سراسر افغانستان را "منزجر كننده و شرم‌آور" خواندند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هیلاری كلینتون، وزیر امور خارجه آمریكا به رایان كروكر، سفیر آمریكا در افغانستان گفت كه در مورد حملات اخیر در كابل و سایر نقاط افغانستان به بحث بپردازد و تاكید كند كه پرسنل آمریكایی در این كشور در امان هستند.

ویكتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا در بیانیه‌ای گفت: كلینتون از كروكر خواسته تا سپاس آمریكا در مورد واكنش تاثیرگذار و سریع نیروهای امنیت ملی افغانستان به این حملات را به حامد كرزای، رئیس جمهوری افغانستان ابلاغ كند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد، "جان برد"، وزیر امور خارجه كانادا نیز در بیانیه‌ای اعلام كرد: كانادا با قاطعیت حملات تروریستی در افغانستان را محكوم می‌كند. این حملات شرم‌آور علیه پارلمان این كشور و هیات‌های دیپلماتیك كه پرسنل آن به كمك به افغان‌ها متعهد هستند، توسط گروه‌های شبه‌نظامی‌ صورت گرفته كه تمایل به نابودی مردم افغانستان دارند.

انفجار و تیراندازی روز یكشنبه در كابل، پایتخت افغانستان را در بر گرفته بود. همچنین ساختمان سفارتخانه‌های آمریكا، انگلیس، آلمان و ژاپن هدف حمله قرار گرفتند. نیروهای امنیتی نیز حامد كرازی را به یك منطقه امن منتقل كردند. این درگیری‌ها در تمام طول شب ادامه داشت و ساعاتی پیش به پایان رسید.