محققان دانشگاه ملی استرالیا با گوش سپردن به صدای سكوت، موفق به ساخت سریع‌ترین مولد عدد تصادفی در جهان شدند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این محققان به تنظیم آشكارسازهای نور بسیار حساس خود، برای گوش فر دادن به خلأ پرداختند.

خلأ زمانی به فضای كاملا خالی، تاریك و ساكت گفته می‌شد تا زمانی كه نظریه كوانتوم مدرن كشف شد. از آن زمان دانشمندان دریافته‌اند كه خلأ به میزانی از فضا گفته می‌شود كه از ذرات زیراتمی مجازی برخوردار بوده كه بطور تصادفی در آن ظاهر و ناپدید می‌شوند.

حضور این ذرات باعث افزایش صدای تصادفی می‌شود. این صدای خلأ در همه جا حاضر بوده و ممكن است بر كاركردهای ارتباطات فیبر نوری، برنامه‌های رادیویی و عملیات رایانه‌ای تاثیر گذاشته و در نهایت آنها را محدود كند.

به گفته محققان، تولید عدد تصادفی در فناوری اطلاعات از كاربردهای بسیاری برخوردار است.

پیش‌بینی وضع هوای جهانی، كنترل ترافیك هوایی، بازی‌های الكترونیكی، رمزگذاری و انواع مختلف مدلسازی رایانه‌ای همه بر دسترسی اعداد كاملا تصادفی و بدون تبعیض متكی هستند.

تا به امروز بیشتر مولدهای عدد تصادفی بر اساس الگوریتم‌های رایانه‌ای بوده‌اند. اگرچه اعداد تصادفی بدست آمده توسط رایانه‌‌ها نیز كاربری دارند، اما شناخت شرایط ورودی برای الگوریتم منجر به خروجی قابل پیش‌بینی و تجدیدپذیر شده و از این رو اعداد كاملا تصادفی نخواهند بود.

برای غلبه بر این مسأله، مولدهای عدد تصادفی متكی بر فرایندهای فیزیكی ذاتا تصادفی مانند تجزیه رادیواكتیو و رفتار آشفته درون مدارات تولید شده‌اند.

صدای خلأ یكی از منابع نهایی اتفاقی است؛ چرا كه اساسا از پهنای باند برخوردار بوده و غیرقابل پیش‌بینی بودن آن با نظریه كوانتوم تضمین شده است.

این تیم در حال حاضر تجربه لیزر خود را مستقیما به اینترنت وصل كرده‌اند و این مولد عدد تصادفی اكنون بصورت آنلاین قابل دسترس است. این گروه اكنون در تلاش برای تجاری كردن این فناوری و كوچك‌تر كردن آن به اندازه یك فلش دیسك هستند.