باراك اوباما با انتقاد از رهبران كره شمالی اظهار داشت، رهبران كره شمالی در حالی كه مردم این كشور گرسنه هستند، میلیون‌ها دلار صرف موشك‌هایی می‌كنند كه كار نمی‌كنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری نووستی، باراك اوباما، رئیس جمهوری آمریكا در مصاحبه با تلویزیون اسپانیایی زبان تلموندو اظهار داشت: آنها ده‌ها میلیون دلار صرف موشك‌هایی می‌كنند كه كار نمی‌كنند و این در حالی است كه مردم آنها به معنای واقعی كلمه گرسنه هستند.

موشك اونها ـ ۳ كه كره شمالی اعلام كرده بود برای قراردادن ماهواره در مدار زمین به فضا پرتاب می‌شود، روز جمعه پرتاب شد اما اندكی پس از پرتاب در آسمان منفجر شد.

آمریكا، كره جنوبی، ژاپن و سایر كشورهایی كه شاهد این پرتاب بودند، اعلام كردند: این موشك دقایقی پس از پرتاب و در ساعت ۷:۳۹ به وقت محلی بر فراز دریای زرد منفجر شده است.

گفته می‌شود این موشك همزمان با بزرگداشت صدمین سالگرد تولد كیم ایل سونگ، بنیانگذار كره شمالی پرتاب شد.

اوباما در مصاحبه خود اظهار داشت: مسلما این پرتاب باعث نگرانی عمیق است. این اقدام نقض آشكار قطعنامه‌های شورای امنیت است و باعث منزوی‌تر شدن كره شمالی می‌شود.

وی افزود: به نظر من این نكته حائز اهمیت است، بدانیم آنها نزدیك به یك دهه بود كه تلاش داشتند چنین موشكی پرتاب كنند اما به نظر می‌رسد این كار را به خوبی انجام ندادند.

رئیس جمهوری آمریكا اظهار داشت: واشنگتن و شریكانش فشار بر این كشور كمونیست را ادامه می‌دهند.

كاخ سفید پرتاب موشك توسط كره شمالی را به رغم ناموفق بودن آن محكوم كرد.

آمریكا همچنین ارسال ۲۴۰ هزار تن كمك‌های غذایی به كره شمالی را به حالت تعلیق درآورد.

قرار بود آمریكا در ازای تعلیق فعالیت‌های هسته‌ای و موشكی كره شمالی این كمك‌های غذایی را ارسال كند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریكا روز جمعه اظهار داشت: درها همچنان برای تعامل با كره شمالی باز هستند و ما آماده تعامل سازنده با این كشور هستیم، اما همان‌طور كه چندین بار اعلام كرده‌ایم ما به رفتار بد جایزه نمی‌دهیم.

مارك تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریكا افزود: ما در حال انجام گفت‌وگوهای گسترده با همكاران خود كه مرتبط با پرونده كره شمالی هستند، می‌باشیم و این گفت‌وگوها ادامه خواهد یافت.