رهبر جدید كره‌شمالی در یك گردهمایی عظیم برای بزرگداشت صدمین سالگرد پدربزرگش شركت كرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پس از پرتاب ناموفق یك موشك كره‌شمالی، كیم جونگ اون، رهبر جدید این كشور در یك گردهمایی عظیم در پیونگ‌یانگ كه به مناسبت بزرگداشت صدمین سالگرد تولد كیم ایل سونگ، بنیانگذار كره‌شمالی برگزار شده بود، شركت كرد.

پیش از آن كره شمالی یك موشك را پرتاب كرد اما این موشك پیش از خروج از جو زمین در آسمان منفجر شد. این پرتاب باعث انتقاد رهبران جهان از كره‌شمالی شد؛ رهبرانی كه این اقدام را تحریك‌آمیز و مغایر با امنیت منطقه توصیف كردند. این در حالی بود كه پیونگ‌یانگ تاكید كرد: این موشك برای قراردادن این ماهواره در مدار زمین پرتاب شده است.

در مراسم بزرگداشتی كه روز جمعه برگزار شد دو مجسمه عظیم از "كیم ایل سونگ" بنیانگذار كره‌شمالی و "كیم جونگ ایل"، رهبر پیشین این كشور رو نمایی شد.

كیم جونگ ایل پدر كیم جونگ اون، رهبر جدید كره شمالی در دسامبر سال ۲۰۱۱ در گذشت و پسرش كنترل قدرت را در این كشور به دست گرفت. این مراسم بزرگداشت به طور مستقیم از تلویزیون كره شمالی پخش می‌شد.

تلویزیون این كشور همچنین اعلام كرد: كیم جونگ اون سمت رئیس كمیسیون دفاع ملی كره شمالی را به دست گرفته است.

تلویزیون دولتی كره شمالی اعلام كرد: كیم جونگ ایل، پدر رهبر جدید كره شمالی رئیس "جاویدان" این كمیسیون بود.

كمیسیون دفاع ملی كره شمالی بالاترین نهاد سیاستگذاری در این كشور محسوب می‌شود.

سمت جدید محول شده به كیم جونگ اون نشان دهنده انتقال كامل قدرت سیاسی و نظامی كره شمالی از كیم جونگ ایل به پسرش است.

جئونگ یونگ تائه، یك تحلیلگر در موسسه اتحاد ملی كره در سئول به خبرگزاری فرانسه گفت: هم اكنون شما می‌توانید بگویید كه رهبر جدید به طور رسمی در جای خود قرار گرفته است. وی افزود: وی دارای تمامی سمت‌های سیاسی، نظامی و دولتی در كره شمالی است و هم اكنون بدون تردید او رهبر عالی كشور كره شمالی است.

در مراسم رونمایی از دو مجسمه غول پیكر برنزی كیم ایل سونگ به كیم جونگ ایل یكی از مقامات ارشد این كشور اظهار داشت: ما با این مجسمه‌ها به رهبران بزرگ درگذشته خود احترام می‌گذاریم.

كیم جونگ اون نیز در مراسم رونمایی حضور داشت.