یكی از سخنگویان ارتش گینه بیسائو از دستگیری نخست وزیر این كشور از سوی سربازان گینه بیسائو خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اطلاعیه دستگیری "كارلوس گومز" نخست وزیر گینه بیسائو چند ساعت پس از آنكه منزل وی هدف نارنجك قرار گرفت، منتشر شد.

گینه بیسائو قرار بود در ۲۹ آوریل سال جاری میلادی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را برگزار كند و نخست وزیر این كشور در دور اول این انتخابات پیشتاز بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گینه بیسائو در غرب آفریقا، كشوری است كه هیچ یك از رهبران آن طی ۴۰ سال گذشته موفق نشدند دوران زمامداری خود را به طور كامل تمام كنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز روز جمعه كودتای نظامی در گینه بیسائو را محكوم كرده و خواستار احیای دولت شد.

در سال ۲۰۰۹ میلادی، یكی از رهبران گینه بیسائو در منزلش ترور شد و جانشین وی نیز در جریان یك بیماری در ژانویه و پیش از اتمام دوران ریاست خود در گذشت. این امر باعث شد تا انتخابات امسال برگزار شود.

"مارتین رابرتز"، یكی از تحلیل‌گران غرب آفریقا می‌گوید: به دست گرفتن قدرت از دولت توسط نظامیان گینه بیسائو تصادفی نبوده است. آنها نمی‌خواستند كه نخست وزیر در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، پیروز شود.

مرز زمینی گینه بیسائو با سنگال نیز روز جمعه بسته شد و آمریكا و پرتغال نیز به شهروندان خود پیشنهاد كردند تا از سفر به این كشور خودداری كنند.

یكی از فرماندهان ارتش گینه بیسائو كه خواست نامش فاش نشود نیز مدعی شد، نخست وزیر قصد داشته نیروهایی را از آنگولا برای حمله به نیروهای نظامی گینه بیسائو وارد این كشور كند.

این تحلیل‌گر مسایل غرب آفریقا گفت، مقام‌های ارتش نگران این هستند كه آنگولا در تجارت و قاچاق كوكائین مشاركت كند.

احتمال اینكه گومز در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری گینه بیسائو پیروز شود، زیاد بود چرا كه "كومبا یالا"، رقیب وی و رئیس جمهور اسبق كه در جریان كودتا ۲۰۰۳ میلادی كنار گذاشته شده، اعلام كرد كه این انتخابات را تحریم می‌كند چرا كه در شمارش آرای دور اول بی‌نظمی صورت گرفته است.

سخنگوی ارتش گینه بیسائو اعلام كرد كه نخست وزیر توسط نیروهای نظامی بازداشت شده و سوزان رایس، رئیس كنونی شورای امنیت سازمان ملل نیز اعلام كرد، آنها "ریموندو پریرا"، رئیس جمهور موقت را دستگیر كردند.

رایس در ادامه افزود: محل دقیق این دو هنوز مشخص نیست. سازمان ملل به جامعه بین‌ا‌لملل تاكید كرد تا چرخه خشونت و ناآرامی در گینه بیسائو را مورد توجه قرار دهند.

اعضای شورای امنیت این اقدام ارتش را محكوم و بر احیای دولت غیرنظامی در این كشور تاكید كردند.

وزیر دفاع آنگولا نیز اعلام كرد كه كشورش به حمایت كامل از گینه بیسائو ادامه می‌دهد.

این كشور در مارس سال ۲۰۱۱ میلادی حدود ۲۰۰ سرباز را به گینه بیسائو اعزام كرد تا به اجرای اصلاحات در نیروهای مسلح این كشور كمك كند.