ولادیمیر پوتین، در جریان آخرین سخنرانی خود خطاب به پارلمان روسیه به عنوان نخست‌وزیر این كشور به ارائه گزارش كار خود در سال گذشته و اولویت‌هایش برای دوره جدید ریاست‌جمهوری پرداخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، ولادیمیر پوتین در چهارمین و آخرین سخنرانی خود به عنوان نخست‌وزیر خطاب به مجلس دومای روسیه متعهد شد تا هنگام آغاز به كار خود در تاریخ ۷ مهر در نخستین فرمان ریاست‌جمهوری نقشه راه خود را به صورت عمومی منتشر كند.

پوتین تاكید كرد: روسیه كاملا بر بحران مالی جهانی غلبه كرده و آماده یك شروع جدید است.

وی با تاكید بر اینكه تولید ناخالص ملی روسیه هم‌اكنون از سطح مربوط به بحران مالی جهانی فراتر رفته است، گفت: این بدین معنا است كه اقتصاد ما به طور كامل برعواقب ركود اقتصادی سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ و حتی ۲۰۱۰ غلبه كرده است.

وی افزود: دولت روسیه در میان كشورهای گروه هشت كمترین میزان بدهی را دارد.

ولادیمیر پوتین هم‌چنین برخی ماموریت‌های استراتژیك و ژئوپلوتیك خود را تشریح كرد.

این ماموریت‌ها عبارتند از افزایش امید به زندگی روسها به ۷۵ سال، افزایش دستمزدهای حقیقی تا مرز ۷۵ درصد تا سال ۲۰۲۰ ، ایجاد ۲۵ میلیون شغل، توسعه سیبری شرقی و مناطق شرقی دوردست و تقویت موضع جهانی روسیه از طریق یكپارچه‌سازی اوراسیا.

هم‌چنین پوتین تاكید كرد: روسیه در آینده در رده‌بندی مناسب‌ترین كشور برای تجارت در جهان از رده فعلی خود كه ۱۲۰ است، به رده ۲۰ ارتقاء پیدا خواهد كرد.

وی هم‌چنین خاطرنشان ساخت: روسیه در دو تا سه سال آینده به یكی از پنج اقتصاد بزرگ جهان تبدیل خواهد شد.

پوتین افزود: ممكن است روسیه پذیرای سرمایه‌گذاران خارجی در صنعت دفاعی خود باشد، اما دولت این كشور باید این فرآیند را كنترل كند.

وی همچنین از امكان ارائه خدمات نظامی و امنیتی از سوی شركت‌های خصوصی روسیه به بازارهای جهانی استقبال كرد.

پوتین از پیوستن روسیه به سازمان تجارت جهانی استقبال كرد و گفت: این مساله اقتصاد كشور را تقویت خواهد كرد، اما نسبت به تاثیر آن در برخی از حوزه‌های حساس نظیر كشاورزی هشدار داد.

پوتین هم‌چنین از نیروهای سیاسی روسیه خواست تا به منازعات سیاسی پایان داده و برای توسعه كشور همكاری كند.

پوتین تاكید كرد: كشور ما دوره پرتشنج انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی را تحمل كرده است و تاثیرات هیجانات و درگیری‌های سیاسی هم‌چنان وجود دارند، اما منطق یك دموكراسی بالغ این است كه انتخابات به پایان می‌رسد و پس از آن دوره مهم‌تر كار مشترك آغاز می‌شود.

پوتین هم‌چنین اظهار داشت كه با اصلاح قانون اساسی برای آنكه فردی بیش از دوبار به سمت ریاست‌جمهوری نرسد، موافق است اما در عین حال گفت كه در سال ۲۰۱۸ این امكان وجود دارد كه وی بتواند كاندید ریاست‌جمهوری شود.

وی در ادامه گفت: از نظر من منطقی است كه عبارت "دو دوره متوالی" را حذف كرده و به جای آن بنویسیم "دو دوره".

وی در این زمینه اظهارداشت: اما قانون عطف به ما سبق نمی‌شود، بنابراین از لحظه‌ای كه این قانون تصویب شود، من می‌توانم برای دو دوره تلاش كنم و مشكلی در این زمینه وجود ندارد، اما شرایط نیز باید اجازه این كار را بدهد.

در عین حال در جریان سخنرانی پوتین در مجلس دوما، نمایندگان عضو حزب "روسیه عادل" كه از مخالفان پوتین است، در اعتراض به نادیده گرفته شدن تقاضایشان برای بررسی تقلب در انتخابات شهرداری یكی از شهرهای جنوبی جلسه پارلمان را ترك كردند.

پوتین با كم‌اهمیت شمردن این اقدام، آن را در راستای منازعات سیاسی معمول دانست.

پوتین هم‌چنین در زمینه مسایل بین‌المللی از ناتو به سبب دخالت كردن در اموری كه نباید دخالت كند، انتقاد كرد و این ائتلاف را یادگار جنگ سرد خواند.

وی تاكید كرد: شهر اولیانوفسك میزبان پایگاه نظامی ناتو نخواهد بود، بلكه تنها میزبان تاسیساتی برای توقف هواپیماهای باربری ناتو خواهد بود. با وجود این پوتین پذیرفت كه ناتو در امور جهانی نظیر افغانستان به تقویت ثبات پرداخته است و این موضوع در راستای منافع روسیه است.

پوتین هم‌چنین در مورد لیبی نیز گفت: روسیه هیچ‌گونه پیشنهادی به لیبی نداده است، اما به جای آن با این كشور چند قرارداد امضا كرده است.

وی افزود: روسیه همواره باید منافع استراتژیك خود را در نظر گرفته و آن را حفظ كند. اگر اقتصاد ما كارآمد باشد، بدون در نظرگرفتن تغییرات رژیم‌های سیاسی در دیگر كشورها، برای همكاری مناسب خواهد بود.

پوتین افزود كه روسیه در پی انقلاب در خاورمیانه و شمال آفریقا چیزی از دست نداده است.