محققان اتریشی و ژاپنی موفق به ساخت سلولهای خورشیدی نازكتر از تارهای عنكبوت شده‌اند كه از انعطاف كافی برای پوشش‌دهی به موی انسان برخوردارند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این فیلم فوق نازك از الكترودهایی بر روی یك فویل پلاستیكی تشكیل شده و ضخامت آن تنها ۱.۹ میكرومیلیمتر است.

این ضخامت در حدود یك دهم نازكترین سلولهای خورشیدی كنونی بوده و سبكی و انعطاف آن موجب هموار شدن مسیر برای كاربردهای آینده از جمله دستگاه‌های الكتریكی شارژی قابل حمل یا بافت‌های الكترونیكی قابل دوخت بر روی پارچه شده است.

نیروی خورشیدی در مركز توجه فزاینده دانشمندان و مصرف‌كنندگانی مانند ژاپن قرار دارد؛ چرا كه مردم در پی بحران سال گذشته نیروگاه اتمی فوكوشیما بیشتر منابع انرژی جایگزین را ترجیح می‌دهند. امید می‌رود كه این سلولهای خورشیدی جدید فوق نازك كه توسط دانشمندان دانشگاه یوهانس كپلر اتریش و دانشگاه توكیو ساخته شده، در پنچ سال آینده وارد مرحله عملی شوند.

تیم تحقیقاتی اكنون در حال كار برای افزایش سرعت انتقال نور خورشید این دستگاه به برق به منظور اعمال آن بر روی وسایل خاص و همچنین افزایش اندازه سلولها هستند.