كارشناسان مركز مطالعات زمین شناسی آمریكا (USGS) معتقدند كه فعالیت‌های انسانی از جمله طرح‌های اكتشاف نفت و گاز با وقوع زمین لرزه‌هایی با بزرگی پایین اما به تعداد نسبتا بیشتر در منطقه «میدوست» آمریكا مرتبط هستند.

به گزارش سرویس «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این كارشناسان می‌گویند فعالیت‌های انسانی به طور حتم عامل افزایش فعالیت‌های خفیف زمین‌لرزه‌ای هستند.

در گزارش این گروه تحقیقاتی آمده است كه از اواخر قرن بیستم تا سال گذشته میلادی، تعداد وقوع این زمین‌لرزه‌ها تا شش برابر افزایش یافته كه این تغییرات به یقین حاصل فعالیت‌های انسانی هستند.

به گزارش روزنامه نیویورك تایمز، كارشناسان و متخصصان در خارج از آمریكا درباره این گزارش كه هنوز منتشر نشده اما قرار است در نشست اواخر ماه جاری میلادی (آوریل) ارائه شود، دچار اختلاف نظر و دودستگی شده‌اند. در این مطالعه تاكید شده است كه افزایش نسبی تعداد این زمین‌لرزه‌ها كه تقریبا از سال ۲۰۰۱ میلادی در منطقه «میدوست» آغاز شده‌اند، حاصل افزایش برنامه‌های انسانی برای تولید متان در امتداد خط ایالتی بین كلورادو و نیومكزیكو بوده است.

به عبارت دیگر تعداد وقوع لرزه‌های خفیف در این منطقه از زمانی افزایش یافت كه تولید متان در همان زمان در منطقه مذكور آغاز شد؛ بنابراین، طبق اظهارات ویلیام السا وورت از كارشناسان برجسته مركز مطالعات زمین‌شناسی آمریكا، می‌توان این ارتباط آشكار بین تولید و استخراج نفت و گاز با افزایش تكانه‌های زمینی را مشاهده كرد. این مطالعه‌ روی منطقه‌ای از آمریكا صورت گرفته كه تقریبا از غرب ایالت اوهایو تا شرق ایالت اوتا را در برمی‌گیرد و زمین لرزه‌های ۳ ریشتری به بالا را شامل می‌شود.