پژوهشگران آمریکایی در تحقیقات تازه خود دریافتند که افزایش آنزیم آمیلاز در بزاق از خطر ابتلا به بیماری دیابت پیشگیری می‌کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس به نقل از نشریه "The Journal of Nutrition"، پژوهشگران مرکز حواس شیمیایی مونل در ایالت فلادلفیای آمریکا کشف کردند که افزایش سطح آنزیم آمیلاز در بزاق احتمال خطر ابتلا به بیماری قند ناشی از افزایش گلوکز در خون به هنگام خوردن غذاهای حاوی نشاسته را کم می‌کند.

این تحقیقات با حمایت مالی مرکز ملی ناشنوایی و مشکلات شنوایی آمریکا انجام شد.

در این تحقیقات ۴۸ نفر مورد بررسی قرار گرفتند و روشن شد که افزایش سطح این آنزیم باعث آغاز کاهش سطح گلوکز در خون فرد می‌شود به گونه‌ای که این آنزیم باعث شکسته شدن سریع مولکولهای نشاسته و تبدیل آن به مقادیر بسیار زیادی ترکیبات کوچک قابل جذب می‌شود.

این وضعیت به نوبه خود باعث رسیدن سریع مولکول‌های گلوکز به خون می‌شود و همین امر شاید رمز ترشح زودهنگام و سریع هورمون انسولین و جلوگیری از بالارفتن زیاد سطح گلوکز خون می‌شود.

این تحقیقات نشان داد: ترشح زودهنگام هورمون انسولین در افراد دارای سطح بالای آنزیم آمیلاز بالا نرفتن ناگهانی سطح گلوکز خون را برای آنها تضمین می‌کند.

بر اساس تحقیقات، این وضعیت همچنین عدم ابتلای آنها به مشکل مقاومت انسولین را تضمین می‌کند و باعث کاهش احتمال ابتلا به بیماری دیابت یا قرار گرفتن در معرض این بیماری می‌شود.

دیابت یا بیماری قند وقتی ایجاد می‌شود که هورمون انسولین به عنوان تنظیم‌ کننده قند خون یا به اندازه کافی در بدن تولید نمی‌‌شود یا اینکه بافت‌های بدن به درستی به آن پاسخ نمی‌دهند لذا سوخت و ساز قند در بدن مختل می‌‌شود و قند خون از حد طبیعی خود بالاتر می‌رود و در نهایت علائم شاخص دیابت به صورت پرخوری، پرنوشی و پر ادراری ظاهر می‌شود.

دیابت را بر حسب علت ایجاد بیماری به دو گروه دیابت نوع اول و دوم تقسیم می‌کنند. دیابت نوع اول یا دیابت نوجوانان در نتیجه تخریب نابجای سلول‌های مولد انسولین به وسیله دستگاه ایمنی بدن رخ می‌دهد.

این بیماران مجبورند از همان ابتدا با تزریق انسولین خارجی کمبود این هورمون را در بدن رفع کنند و قند خود را در حالت عادی نگه دارند.

دیابت نوع دوم یا دیابت بزرگسالان معمولاً در میانسالی بروز می‌کند و زمینه ارثی در ایجاد آن دخیل است. این نوع دیابت به علت مقاومت پیدا کردن سلول‌های بدن به انسولین رخ می‌دهد و علاجی ندارد اما کارهای مختلفی می‌توان برای اداره درمانی و نیز پیشگیری از آن انجام داد.

کنترل دقیق دیابت و طبیعی‌کردن قند خون در هر دو نوع این بیماری می‌‌تواند باعث جلوگیری از بروز عوارض درازمدت تهدید کننده حیات ناشی از آن شود و عمر طبیعی بیماران را تضمین کند.

دیابت نوع دوم بسیار شایع ‌تر از دیابت نوع اول است به طوری که ۹۰ تا ۹۵ درصد بیماران به نوع دوم دیابت مبتلا هستند.

سازمان بهداشت جهانی در تازه‌ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که میزان مرگ و میر افراد دیابتی تا سال ۲۰۳۰ میلادی افزایش یابد.

این سازمان تعداد افراد مبتلا به دیابت در جهان را بیش از ۳۴۶ میلیون نفر اعلام کرده و گفته است: پیروی از رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، وزن مناسب و خودداری از مصرف دخانیات به مبتلا نشدن به بیماری دیابت کمک می‌کند.