پژ‍وهشگران داروساز مرکز نوارتیز سوئد (Novartis) موفق به كشف تركیبی شده‌اند كه رشد غضروف را در موش‌ها تحریك می‌كند.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، پژوهشگران دریافته‌اند كه این تركیب به همراه مولكول‌های «kartogenin» موجود در آن، هنگام تماس با انواع خاصی از سلول‌های بنیادی، باعث توسعه کندروسیت می‌شود که در نتیجه این فرایند، غضروف جدیدی رشد می‌کند.

برای یافتن این تركیب، محققان ۲۲ هزار تركیب مولكولی متفاوت را مورد آزمایش قرار دادند.

به گفته پژ‍وهشگران این یافته می‌تواند راه درمان آرتروز را هموار كند.

محققان با تزریق این تركیب مولكولی كشف شده به مفاصل آسیب دیده زانوی موش‌ها متوجه شدند، سلول‌های بنیادی مزانشیمی درون كندروسیت‌ها ( chondrocyte) - كندروسیت‌ها سلول‌های تشكیل دهنده بافت غضروفی و مسؤول نگهداری آن هستند- شروع به رشد وتوسعه کردند، به طوری که به صورت غضروف‌های جدید نمود پیدا کردند.

این غضروف‌های جدید باعث کاهش میزان پروتئین و کلاژن در مفاصل شد. وجود این دو در مفاصل از نشانه‌های معمول آرتروز است.

سلول‌های بنیادی مزانشیمی نوعی سلول غیرخون‌ساز در مغز و استخوان و سایر بافت‌های اسکلتی است که با دو ویژگی توانایی تمایز به سلول‌های غضروفی و تعدیل پاسخ‌های ایمنی می‌تواند به بهبود علائم بیماران آرتروز كمك كند.

اگرچه آزمایش درمانی انجام شده بر روی موش‌ها فاقد هرگونه عوارض جانبی بوده است، اما به گفته پژوهشگران، تحقیقات بیشتری برای کشف نقش «kartogenin» در تحریک کندروسیت نیاز است.

بر اساس این گزارش، هر ساله بیماری آرتروز به تنهایی عامل تعویض ۶۰۰ هزار مفصل ران در آمریکا است. آرتروز بیماری تخریبی مفصل است و زمانی رخ می‌دهد که غضروف بین مفصل‌ها به علت افزایش سن یا آسیب دچار تغییرات تخریبی شده و فرسوده می‌شود؛ در نتیجه این فرسودگی، استخوان‌ها به یکدیگر برخورد كرده و درد و حالت خشکی در استخوان‌ها احساس می‌شود.

افراد مبتلا، با پیشرفت این بیماری درد بیشتری را متحمل خواهند شد. یافتن راهی برای درمان و از جمله کاهش درد آزاردهنده این بیماری و هزینه‌های سنگین آن از اولویت‌های پژوهشگران در این زمینه است.

شرح کامل این پژوهش در مجله «science» منتشر شده است.