آمریكا و افغانستان به تازگی تفاهم نامه‌ای برای تعیین چارچوب انجام حملات شبانه نیروهای آمریكایی به منازل مردم افغانستان امضا كردند كه بر اساس آن این حملات باید با مجوز افغانستان انجام گیرد اما گزارش‌هایی حاكی از آن است كه نیروهای آمریكایی همچنان بدون مجوز افغان‌ها به انجام این حملات خواهند پرداخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه هافینگتون پست، جان كربی، یكی از فرماندهان نیروی دریایی آمریكا كه در افغانستان است اظهار داشت: براساس قانون اساسی افغانستان، به ویژه ماده ۳۸ این قانون بازرسی بدون حكم و بازداشت افرادی كه یك تهدید فوری محسوب می‌شوند مجاز است.

وی افزود: از لحاظ تئوری می‌توان این حملات را همچنان بدون حكم انجام داد.

اكنون باید دید پس از امضای تفاهم نامه مذكور نیروهای آمریكایی در عمل چه رویكردی در انجام عملیات‌های خود اتخاذ خواهند كرد.

افغانستان و آمریكا یكشنبه توافق‌نامه‌ای در خصوص حملات شبانه نیروهای آمریكایی به منازل مردم افغانستان امضا كردند كه به كابل اجازه می‌دهد این عملیات‌ها را وتو كند؛ عملیات‌هایی كه به یكی از موانع اصلی بر سر راه دستیابی به توافقنامه استراتژیك میان آمریكا و افغانستان در خصوص نیروهای آمریكایی پس از سال ۲۰۱۴ در این كشور تبدیل شده بود.

حملات شبانه نیروهای ویژه آمریكایی به منازل مردم افغانستان برای دستگیری شبه‌نظامیان باعث برانگیخته شدن احساسات ضدغربی در افغانستان شده بود. این در حالی است كه آمریكا قصد دارد تا پایان سال ۲۰۱۴ نیروهای نظامی خود را از افغانستان خارج كند.

فرماندهان ناتو و ارتش آمریكا در افغانستان معتقدند عملیات‌های شبانه نقشی بسیار مهم در شناسایی و دستگیری فرماندهان طالبان دارند. موضوع این عملیات‌ها یكی از بزرگ‌ترین موانع بر سر راه مذاكرات جهت دستیابی به توافقنامه استراتژیك حضور نیروهای آمریكایی پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان بوده است.

عبدالرحیم ورداك، وزیر دفاع افغانستان و ژنرال جان آلن، فرمانده ارشد ناتو و تفنگداران دریایی آمریكا در افغانستان بعدازظهر روز یكشنبه تفاهم‌نامه‌ای در خصوص چگونگی انجام عملیات‌های شبانه به امضا رساندند.

ژنرال آلن در مراسم امضای این تفاهم‌نامه اظهار داشت: امروز ما یك قدم به تدوین توافق‌نامه شراكت استراتژیك آمریكا و افغانستان و مهم‌تر از آن یك قدم به اهداف و چشم‌انداز مشترك خود در خصوص امنیت و استقلال افغانستان نزدیك‌تر شدیم.

براساس این تفاهم‌نامه مقامات افغانستان اختیار زندانیان دستگیرشده در عملیات‌های شبانه را در دست می‌گیرند و آنها هستند كه تصمیم می‌گیرند كه بازجویان آمریكایی به بازداشت‌شدگان دسترسی پیدا كنند یا خیر. همچنین قرار است یك قاضی افغان حكم انجام عملیات‌های شبانه را صادر كند.

براساس این تفاهم‌نامه سربازان آمریكایی به انجام این عملیات‌ها ادامه می‌دهند اما یك یگان از نیروهای ویژه افغانستان فرماندهی این عملیات‌ها را در دست خواهد گرفت.

وزیر دفاع افغانستان در یك كنفرانس خبری پس از امضای تفاهم‌نامه اظهار داشت: از هم‌اكنون به بعد عملیات‌های شبانه توسط ارتش ملی، پلیس و نهاد اطلاعاتی افغانستان و در هماهنگی نزدیك با نهادهای قضایی افغانستان انجام خواهد شد. بر اساس مفاد این تفاهم‌نامه، آمریكا همه تجهیزات و توصیه‌های فنی برای انجام این عملیات‌ها را به نیروهای عملیاتی ویژه افغانستان ارائه خواهد داد.

بسیاری از مردم افغانستان می‌گویند، عملیات‌های شبانه حریم خصوصی آنها را نقض می‌كند. حامد كرزای نیز پیشتر خواستار توقف این عملیات‌ها شده بود.

بر اساس این تفاهم‌نامه تنها نیروهای افغان مجاز به بازرسی منازل مردم افغانستان در این عملیات‌ها هستند و پلیس و سربازان افغانستان نیز مامور محافظت از زنان و كودكان در جریان این عملیات‌ها خواهند بود. یك كمیته مشترك آمریكا-افغانستان در خصوص انجام هر عملیات شبانه تصمیم‌گیری می‌كند و سپس یك قاضی افغان باید با بررسی حكم این كمیته، مجوز انجام عملیات را صادر نماید. دو كشور در ماه گذشته نیز دست به امضای یك تفاهم‌نامه زدند كه بر اساس آن كنترل زندان‌های افغانستان كه توسط نیروهای آمریكایی اداره می‌شود، به نیروهای افغانستان واگذار شد.