در حالی که دولت سوریه از مخالفان خواسته است که همزمان با تعهد دمشق به اجرای طرح صلح، آنها نیز ضمانت دهند که جنگ را متوقف می کنند، دولت آمریکا این درخواست سوریه را رد کرد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری "رویترز"، در حالی که دولت سوریه با پذیرش طرح صلح ۶ مرحله ای "کوفی عنان" دبیرکل سابق سازمان ملل از مخالفان خواسته است تا ضمانت کتبی بدهند که همزمان با اجرای طرح صلح از سوی دولت سوریه آنها نیز سلاح های خود را به زمین می گذارند، دولت آمریکا روز گذشته این درخواست سوریه را رد کرد.

درحالیکه سوریه قرار است عقب نشینی نیروهای خود از شهرهای این کشور را تا ضرب الاجل ۱۰ آوریل عملی کند و مسیر را برای آتش بس هموار کند، "بشار اسد" رئیس جمهوری سوریه اواخر هفته گذشته خواستار ضمانت های کتبی دشمنان و توقف جنگ آنها و به زمین گذاشتن سلاح های آنها شد.

"بشار الجعفری" نماینده سوریه در سازمان ملل متحد ضمن تاکید بر تعهد دمشق مبنی بر عقب‌نشینی نیروهای ارتش از شهرها و عدم استفاده از سلاح‌های سنگین پس از تاریخ ۱۰ آوریل، در این باره اعلام کرده است: عقب‌نشینی سلاح‌های سنگین از مناطق مسکونی از دهم آوریل آغاز می‌شود اما ما خواهان تعهد روشن هستیم مبنی بر اینکه عمل کردن دولت سوریه به تعهدات خود برای توقف خشونت‌ها به گونه‌ای نباشد که طرف مقابل از این وضعیت سوءاستفاده کند بنابراین دمشق خواهان تعهد کتبی از همه طرف‌هاست.

"ویکتوریا نولاند" سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز گذشته مدعی شد: این نیز یک روش دیگر برای به تعویق انداختن زمان است؛ این (درخواست) تلاشی بی اثر در آخرین لحظه برای منحرف کردن اذهان از این حقیقت است که نظام سوریه تعهداتی که به کوفی عنان، نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب در سوریه، داده است، را تامین نمی کند.

این ادعاهای نولاند در شرایطی گزارش می شود که در حالیکه غرب و مخالفان سوری مدعی این هستند که نظام سوریه در حال کشتن تظاهرات کنندگان است اما دمشق "قانون شکنان"، "خرابکاران" و "گروه های تروریست مسلح" را مسئول ناآرامی ها می داند و تاکید دارد که این ناآرامی ها از خارج از کشور سازماندهی می شوند.