پلیس انگلیس اعلام کرده است که در اعتراضات احتمالی آینده برای پراکنده کردن معترضین از مواد شیمیایی استفاده خواهد کرد که به زعم پلیس، خطرات کمتری نسبت به گلوله‌های پلاستیکی دارد.

به گزارش فارس به نقل از گاردین، مواد شیمیایی جدید که در مرکز علوم و فناوری کاربردی وزارت کشور انگلیس مراحل تحقیقاتی آن کامل شده است، احتمالا به عنوان گزینه جایگزین گلوله‌های پلاستیکی در نافرمانی‌های مدنی احتمالی در آینده، بکار گرفته خواهد شد.

به گزارش گاردین، اعتراضات تابستان گذشته وزارت کشور انگلیس را بر آن داشت نسل جدید ابزارهای کنترل شورش‌های مدنی از گازهای شیمیایی محرک تا مواد پیچیده‌تری موسوم به "روغن راسو" را تولید کنند.

این تصمیم پس از ناآرامی‌های سال گذشته انگلیس صورت گرفت که در آن با نظرخواهی از شرکت‌های تولید کننده تجهیزات پلیسی، پلیس لندن و ایرلند شمالی، آژانس جرایم شدید و سازمان یافته و بخش دفاع و فناوری وزارت دفاع انگلیس گرفته شد.

در دستورالعمل صادره پس از این جلسه که در ماه نوامبر تنظیم شد آمده است: از سلاح‌هایی که هم‌اکنون با گلوله‌های پلاستیکی مسلح می‌شوند برای بکارگیری این مواد شیمیایی استفاده خواهد شد. این سلاح‌ها قابلیت پخش مواد شیمیایی تا شعاع ۶۵ متری و با دقت بالا را دارا هستند.

این ماده شیمیایی محرک که قرار بود در سال ۲۰۱۰ معرفی شود، براساس گزارش‌ها، با گاز اشک‌آور و اسپری فلفل مخلوط و استفاده خواهد شد.

در بخش دیگری از این دستورالعمل آمده است که پلیس انگلیس هم‌چنین برای مقابله با آسیب دیدن از نور لیزر که ممکن است از سوی معترضین بکار گرفته شود – مانند آنچه که در اعتراضات یونان استفاده شد – نیاز به محافظ ضد لیزر نیز دارد.

پیش از این پلیس انگلیس استفاده از لیزر را نیز برای مقابله با اعتراضات، اعلام کرده بود. این فناوری لیزری که به صورت معترضان تابیده می‌شود، موجب بروز کوری موقت و در صورت تکرار باعث وارد آمدن آسیب‌های چشمی می‌شود.

گاردین همچنین فاش ساخت که این نتکنولوژی‌های جدید برخورد با معترضان که در دستور العمل مذکور آمده است شامل پرتوهای حرارتی و سلاح‌های صوتی نیز می‌شود. ماده "روغن راسو" نیز که با سلاحی نظیر اسلحه پینت‌بال شلیک می‌شود، در صورت برخورد با هدف، بوی بسیار نامطبوعی متصاعد می‌کند.

این روزنامه انگلیسی در ادامه می‌افزاید: براساس اسناد موجود علاوه بر سلاح‌های شیمیایی مذکور، اسنادی از تحقیقات پلیس برای تولید نسل جدید گلوله‌های پلاستیکی نیز انجام شده است.