رئیس جمهور افغانستان پس از واگذار شدن رهبری عملیات‌های شبانه به نظامیان نیروهای افغان به مردم این کشور اطمینان داد که پس از این نظامیان خارجی وارد منازل افغان‌ها نخواهند شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، حامد کرزای در جمع اعضای کابینه خطاب به همه نهادهای امنیتی، اطلاعاتی و ادارات این کشور اظهار داشت: امیدواریم با افغانیزه شدن عملیات‌های شبانه عزت خانه‌ افغان‌ها و مصونیت جان و مال مردم طبق قانون اساسی حفظ شود.

بر اساس طلاعیه دفتر مطبوعاتی رئیس جمهور افغانستان، کرزای با ابراز خرسندی از امضای تفاهم‌نامه برای انجام عملیات‌های شبانه توسط نظامیان افغان، خاطرنشان کرد: سرانجام پس از سال‌ها تلاش دولت افغانستان موفق به امضای این تفاهم‌نامه شد.

رئیس جمهور افغانستان با بیان این که این حق مردم افغانستان است که پس از سال‌ها تحمل رنج و مشقت در خانه خود احساس امنیت کنند، گفت: اکنون وظیفه ما است تا به مردم کشور این اطمینان را بدهیم که نه تنها خارجی‎ها دیگر وارد محل سکونت آنها نمی‎شوند، بلکه دولت افغانستان نیز به کسی آسیب نخواهد رساند.

کرزای در این اطلاعیه به مردم افغانستان اطمینان داد، دیگر حقوق بشر در این کشور پایمال نخواهد شد و به آن احترام گذاشته می‌شود و برای حفظ جان، مال، منافع دینی و ملی مردم افغانستان تلاش خواهد شد.

همچنین در این اطلاعیه آمده است، "محمد قسیم فهیم" معاون اول رئیس جمهور افغانستان با تأکید بر اجرایی شدن این توافقنامه از مردم افغانستان خواست، تروریست‌ها را در خانه‌های خود پناه ندهند.

تفاهم‌نامه پایان عملیات‎های شبانه و ویژه توسط نظامیان خارجی ۲ روز پیش میان وزارت دفاع افغانستان و فرمانده عمومی نظامیان خارجی در افغانستان امضا شد.

کارشناسان افغان امضای این تفاهم‌نامه را دستاوردی مهم برای دولت افغانستان می‌دانند و معتقدند که این تفاهم‌نامه نقش مهمی در تثبیت حاکمیت ملی و کوتاه کردن دست بیگانگان از حریم شخصی مردم این کشور خواهد داشت.

عملیات‌های شبانه ۱۰ سال پیش با هدف دستگیری شبه نظامیان طالبان آغاز شد که غیرنظامیان افغان، زنان و کودکان قربانیان اصلی این عملیات‌ها را تشکیل می‌داد.