نخست وزیر عراق طی سخنانی تاكید كرد: محافظت از منافع ملت جز با حفظ وحدت كشور امكان پذیر نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه اماراتی الخلیج، نوری المالكی، نخست وزیر عراق طی سخنانی در سفرش به استان نجف اعلام كرد: دولت تنها با وحدت و تلاش موسسات دولتی و بخش‌های خصوصی و سازمان‌های جامعه مدنی بنا می‌شود وامكان ندارد دولتی بر پایه یك عنصر واحد و با تلاش یك گروه واحد تشكیل شود.

المالكی همچنین عنوان داشت: حفظ وحدت كشور جز از طریق حفظ وحدت مردم جامعه و حفظ منافع آنها امكان پذیر نیست.

از سوی دیگر ولید الحلی، یكی از اعضای ائتلاف دولت قانون از فهرست العراقیه و ائتلاف كردستان عراق خواست كه برای برگزاری هرچه سریعتر كنفرانس ملی و یافتن راه حلی برای مشكلات موجود بدون وضع هیچ پیش شرطی همكاری كنند.

وی همچنین از رهبران سیاسی و گروه‌های عراقی خواست كه تمام تلاش خود را برای دفاع از عراق و تامین مایحتاج شهروندان عراقی به كار ببندند.

در همین حال یكی از اعضای ائتلاف اتحاد ملی كه رهبری آن را ابراهیم الجعفری به عهده دارد ضمن بعید دانستن توانایی فهرست العراقیه و ائتلاف كردستان عراق در پس گرفتن رای اعتماد از دولت نوری المالكی تاكید كرد این امر تنها در صورتی ممكن خواهد شد كه از روی جسد اعضای ائتلاف ملی رد شوند.

وی همچنین بر مخالفت خود با دعوت مسعود بارزانی، رئیس منطقه كردستان عراق از رهبران احزاب سیاسی برای بررسی بحران سیاسی موجود تاكید كرد و افزود: ما با دعوت بارزانی برای برگزاری نشستی جهت حل بحران سیاسی مخالفیم اما از دعوت جلال طالبانی برای برگزاری كنفرانس ملی حمایت می‌كنیم.

این در حالی است كه فهرست العراقیه و ائتلاف كردستان عراق اخبار منتشر شده در خصوص تنش این دو حزب برای گرفتن رای اعتماد از المالكی را تكذیب كردند.

در همین راستا شوان محمد طه، یكی از اعضای ائتلاف كردستان عراق تاكید كرد كه این ائتلاف تا كنون به گرفتن رای اعتماد از دولت نوری المالكی فكر نكرده و با اینكه ائتلاف كردستان با دولت مركزی مشكلات زیادی را دارد اما با این حال بارها از آنها خواسته است كه برای حل این مشكلات وارد مذاكره شوند.