در پی افزایش تهدیدات علیه كردهای عراق نخست‌وزیر این كشور با تاكید بر حمایت از جان كردها اعلام كرد كه حفاظت از جان ملت عراق از مسئولیت‌‌های دولت است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه اماراتی الاتحاد، نوری المالكی، نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای با اشاره به افزایش تهدیدات علیه كردهای عراق از سوی برخی گروه‌ها گفت: مسئولیت حمایت و حفظ امنیت ملت عراق به عهده دولت است و این دولت هیچ‌گاه اجازه نخواهد داد كه به حقوق بخشی از ملت عراق وابسته به هر گروهی كه باشند، تعدی شود.

نوری المالكی در این بیانیه آورده است: دولت عراق مسئول حمایت از جان شهروندان خود بوده و در دفاع از امنیت ملت كاملا توانا و مقتدر است و بر اساس قانون اساسی، حمایت از ملت عراق وظیفه دولت است.

المالكی با تاكید بر جلوگیری از هر گونه ناآرامی در كشور گفته است: از اولین حقوق شهروندان عراق این است كه از زندگی امنی برخوردار باشند و در هر جا كه می‌خواهند ساكن شوند و دولت نیز این حقوق را به خوبی تامین خواهد كرد.

این بیانیه اولین پاسخ رسمی نخست‌وزیر عراق به اظهارات برخی گروه‌های عراقی مبنی بر اخراج كردها از پایتخت و دیگر مناطق عرب‌نشین عراق است كه با واكنش‌های مختلف در كشور روبه‌رو شده است.

میسون الدملوجی، سخنگوی فهرست العراقیه نیز با اشاره به این تهدیدات گفت: اینگونه تهدیدات جز یاوه‌گویی نیست و هدف از آن آسیب رساندن به كل عراق است.

وی عنوان داشت: حمله بدون دلیل به كردها و یا هر یك از قومیت‌های عراقی قابل قبول نیست و باعث ایجاد تفرقه در كشور می‌شود و وحدت عراق را به خطر می‌اندازد.

در همین حال مسئولان منطقه كردستان عراق با ابراز نگرانی از تصمیم نوری المالكی مبنی بر انتقال برخی از مسئولان نظامی كردها از مناصب خود به پست‌های دیگر اعلام كردند كه اینگونه اقدامات به روند سیاسی عراق لطمه می‌زند و اختلاف‌ها میان بغداد و اربیل را افزایش می‌دهد.

شوان محمدطه، عضو كمیسیون امنیت و دفاع پارلمان در گفت‌وگو با روزنامه الوطن، چاپ عربستان اعلام كرد كه اطلاعات تائید شده‌ای در دست دارد كه نشان می‌دهد المالكی قصد دارد برخی از فرماندهان امنیتی كه تعدادی از آنها مسئولیت نظارت بر مناطق مورد اختلاف میان حكومت مركزی و كردستان عراق را به عهده دارند از سمت خود بركنار كرده و به پست‌های دیگری منصوب كند.

از سوی دیگر، مقامات كردستان عراق اعلام كردند كه كردستان عراق كمیته‌ای به ریاست نیچیروان بارزانی، نخست‌وزیر دولت كردستان عراق تشكیل داده است و به زودی برای بررسی و حل‌وفصل اختلافات میان دولت مركزی عراق و منطقه كردستان عراق عازم بغداد خواهد شد.