یكی از سخنگویان ریاست جمهوری پاكستان گزارش داد، آصف علی زرداری پس از سفر یك روزه‌ خود به هند و ملاقات با مانموهان سینگ به اسلام آباد بازگشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی‌رغم خصوصی بودن این سفر، آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاكستان و مانموهان سینگ، نخست وزیر هند در مورد مسایل گسترده بحث و گفت‌وگو كردند.

براساس گزارش خبرگزاری شینهوا، رئیس جمهوری پاكستان از نخست وزیر هند درخواست كرد تا به پاكستان سفر كند.

زرداری همچنین در سفر یك روزه خود به هند از یك مكان مقدس در ۲۵۰ كیلومتری دهلی نو دیدار كرد. وی همچنین یك میلیون دلار كمك نقدی به این مكان زیارتی تخصیص داد.

پسر و دو دختر زرداری نیز در این سفر وی را همراهی كردند كه اولین سفر وی از سال ۲۰۰۵ میلادی و روی كار آمدنش به عنوان رئیس جمهوری پاكستان محسوب می‌شود.

رهبران هند و پاكستان اعلام كردند، دو كشور باید رویكردی گام به گام در راستای حل اختلافاتشان اتخاذ كرده و برای ایجاد فصلی جدید در روابط آسیب‌دیده دهلی‌نو و اسلام‌ آباد اقدام كنند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد: مانموهان سینگ ملاقاتش با زرداری رادیداری دوستانه و سازنده خواند.

نخست‌وزیر هند در گفت‌وگو با خبرنگاران پس از دیدار با رییس جمهوری پاكستان تصریح كرد: روابط میان پاكستان و هند باید به وضعیت عادی بازگردد و این مساله مورد توافق دو طرف است.

زرداری نیز در این دیدار از تمایل دولت پاكستان برای برقراری مناسبات بهتر با هند سخن گفت.

مانموهان سینگ گفت كه دعوت زرداری را برای سفر به پاكستان در زمان مورد توافق دو طرف پذیرفته است.

آخرین ملاقات رهبران پاكستان وهند به ژوئن سال ۲۰۰۹ برمی‌گردد كه در روسیه صورت گرفت.

نخست‌وزیر هند در ادامه خاطرنشان كرد: در حال حاضر چندین مساله در روابط هند و پاكستان وجود دارد اما ما تمایل داریم راه‌ حلی عملی برای حل این مسائل پیدا كنیم. این پیامی است كه من و زرداری مایل هستیم آن را ابلاغ كنیم.

سفر زرداری به هند این موقعیت را برای رهبران دولت دهلی‌نو فراهم می‌سازد كه فصلی جدید را در روابط هند و پاكستان پدید آورند.

زرداری پس از ملاقات با نخست‌وزیر هند به منطقه "اجمر شریف" رفت و از یك مكان زیارتی در غرب هند بازدید كرد.

سفر زرداری به دهلی‌نو نخستین سفر یك رهبر پاكستانی در هفت سال گذشته به هند به شمار می‌آید و نشان دهنده این است كه دو كشور تا حدودی خصومت‌های خود را كنار گذاشته‌اند.

روابط هند و پاكستان در سال ۲۰۰۸ در پی حمله ۱۰ تروریست پاكستانی به بمبئی كه به كشته شدن ۱۶۶ تن منجر شد، به سطح بسیار پایینی رسید.

هند "لشكر طیبه" پاكستان را به انجام این حمله تروریستی متهم كرد و از دولت اسلام‌آباد خواست برای ردیابی و دستگیری این شبه‌نظامیان اقدام كند.

این در حالی است كه چندی پیش واشنگتن جایزه‌ای ۱۰ میلیون دلاری برای دستگیری حافظ محمد سعید، بنیانگذار لشكر طیبه پاكستان مشخص كرد. گفته می‌شود در حال حاضر حافظ محمد سعید به طراحی عملیات‌های تروریستی در پاكستان می‌پردازد.

رانجان ماتهای، وزیر امور خارجه هند در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: در دیدار و گفت‌وگو ۴۰ دقیقه‌ای زرداری و سینگ، طرفین توافق كردند رویكردی گام به گام برای حل‌و‌فصل مشكلات و مسائل در روابط فیمابین اتخاذ كنند.

به گفته وزیر امور خارجه هند، سینگ دراین ملاقات خطاب به زرداری عنوان داشت، این مساله از اهمیت بسزایی برخوردار است كه عاملان حملات بمبئی پای میز محاكمه آورده شوند و از انجام فعالیت‌های تروریستی علیه هند از خاك پاكستان جلوگیری به عمل آید.

وزیر امورخارجه هند افزود كه نخست‌وزیر این كشور به رئیس جمهوری پاكستان گفت: "هندی‌ها بر اساس اقدامی كه اسلام‌آباد برای محدود كردن گروه‌های تروریستی انجام می‌دهد، نسبت به روابط دوجانبه هند و پاكستان قضاوت می‌كنند."