منابع خبری نزدیك به دولت زیمبابوه فاش كردند كه رئیس‌جمهوری این كشور بر اساس توافقی محرمانه قصد دارد پس از اتمام دوره ریاست‌جمهوری‌اش قدرت را به وزیر دفاع خود واگذار كند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه دیلی تلگراف، منابع خبری در زیمبابوه اظهار كردند كه رابرت موگابه، رئیس‌جمهوری این كشور كه ۸۸ سال سن دارد و سه دهه در مسند قدرت قرار دارد، در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی به عنوان نامزد انتخاباتی حزب "Zanu-PF"، برای آخرین بار كاندیدا خواهد شد و سپس قدرت را به "امرسون نانگاگوا"، رئیس سابق سازمان اطلاعات زیمبابوه و وزیر دفاع این كشور واگذار خواهد كرد.

اگر یكی دیگر از افراد سرشناس حزب Zanu-PF همچون نانگاگوا جانشین رابرت موگابه شود، این مساله تضمین خواهد كرد كه دیگر اعضای این حزب در آینده به بازرسی در خصوص ثروت‌های غیرقانونی به‌دست‌آمده از طریق مصادره‌ها و به تبع آن به پیگرد قانونی از سوی دیوان لاهه نخواهند پرداخت.

نانگاگوا كه رئیس سابق سازمان اطلاعات مركزی زیمبابوه بوده است، در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۰۸ به عنوان مدیر كمپین انتخاباتی رابرت موگابه انتخاب شد و سپس متهم اصلی سركوب‌هایی كه پس از دور نخست انتخابات و پیشتازی چانگیرای، رقیب موگابه در آن صورت گرفت، معرفی شد.

دورنمای كسب قدرت از سوی رابرت موگابه، انگیزه‌ای به نانگاگوا خواهد داد تا تضمین كند انتخاباتی كه احتمالا در اواخر سال جاری میلادی برگزار خواهد شد، بار دیگر به نفع حزب Zanu-PF تمام شود. ماه گذشته حزب مورگان چانگیرای، نخست‌وزیر زیمبابوه مدعی شد كه ارتش در حال جذب و آموزش جوانان بیكار حامی حزب Zanu-PF در ابعاد وسیع است تا یك برنامه جدید تنظیم آرا را اجرا كند.

گفته شده است پس از آنكه موگابه نتوانسته تا اكثریت قاطعی را علیه چانگیرای به دست آورد، در آوریل سال ۲۰۰۸ این توافقنامه بین وی و نانگاگوا در مقر دولت در شهر هراره حاصل شد. به گفته یكی از وزرای متعلق به حزب Zanu-PF كه شاهد این جلسه بوده، رابرت موگابه به نانگاگوا پیشنهاد ریاست‌جمهوری آتی را داده اگر كه وی بتواند كمك كند كه در دور دوم انتخابات نتیجه به نفع وی تمام شود.

یك منبع خبری دیگر نیز اظهار داشته كه به نانگاگوا گفته شده بود باید پیروزی را به هر طریق ممكن نصیب موگابه سازد و یا همراه با وی مغلوب شود. برخی دیگر نیز تاكید دارند كه هنوز موانع قابل ملاحظه‌ای از جمله از سوی "جویس موجورو"، معاون ریاست‌جمهوری زیمبابوه برای ریاست‌جمهوری نانگاگوا وجود دارد. موجورو به سبب روابط دوستانه با چانگیرای مورد حمایت میانه‌روهای حزب Zanu-PF قرار دارد.

از طرف دیگر نیز یكی از وزرای دولت زیمبابوه مدعی شد كه اگر نتایج انتخابات به نفع حزب Zanu-PF تمام نشود، حامیان نانگاگوا برنامه‌ریزی كرده‌اند تا دست به اغتشاش از پیش طراحی شده بزنند و این مساله به دولت موگابه اجازه خواهد داد تا وضعیت اضطراری اعلام كند.