یكی از عكس‌هایی كه به عنوان عكس «صادق هدایت» منتشر می‌شود، عكس این نویسنده نیست.

امیر عابدی، عكاس سینما، در توضیحی درباره‌ی این عكس می‌گوید: حدود هفت ـ هشت سال پیش، فیلمی سینمایی در چند اپیزود برگرفته‌شده از داستان‌های صادق هدایت به كارگردانی حسن هدایت ساخته می‌شد كه در یكی از اپیزودها، بهروز شعیبی نقش صادق هدایت را بازی می‌كرد. او با گریم خیلی خوب (محسن ملكی) به هدایت نزدیك شده بود و همه احساس می‌كردیم این نویسنده در كنارمان است.

عابدی می‌گوید، در آن فیلم عكس‌هایی را كه گرفته، برخی سیاه و سفید و برخی رنگی بوده‌اند و بارها و بارها دیده است كه یكی ـ دو تا از این عكس‌ها در رسانه‌ها و سایت‌ها به عنوان عكس صادق هدایت استفاده می‌شود. حتا یك بار در مقاله‌ای تخصصی در یك مجله از این عكس به عنوان عكس هدایت استفاده شده است.

او این موضوع را هم جالب و هم عجیب توصیف می‌كند و می‌افزاید: نكته‌ی مهمش این است كه به نوعی احساس می‌كنم سال‌ها پیش، من از صادق هدایت عكس‌ گرفته‌ام و وقتی این عكس در یك مطلب جدی مورد استفاده قرار می‌گیرد، این استنباط هم هست كه صادق هدایتِ واقعی است؛ اما یك واقعیت هم پشت موضوع است كه این عكس صادق هدایت نیست.

به گزارش ایسنا، دو اپیزود از اپیزودهای فیلم حسن هدایت، بر اساس دو داستان کوتاه صادق هدایت به نام‌های «دن ژوان کرج» و «تاریک‌خانه» است و یکی هم روایتی است از شب آخر زندگی این نویسنده (با نقش‌آفرینی بهروز شعیبی)، که این سه اپیزود با عنوان «قصه‌های یک زندگی» در قالب یک فیلم روایت می‌شوند. «گرداب» هم یكی از اپیزودهای این فیلم بود كه به صورت مستقل به نمایش درآمد.

صادق هدایت متولد ۲۸ بهمن‌ماه سال ۱۲۸۱ در تهران، ۱۹ فروردین‌ماه سال ۱۳۳۰ در پاریس درگذشت و در گورستان پرلاشز به خاك سپرده شد. «بوف كور» مشهورترین اثر این نویسنده است.