پنتاگون گزارش داد كه وزیر دفاع آمریكا برای سفرهای مكرر به خانه‌اش در ایالت كالیفرنیا و به دلیل استفاده‌ از هواپیماهای نظامی كه برای دولت این كشور ۸۶۰ هزار دلار هزینه در برداشته، موظف به بازگرداندن مبلغی معادل ۱۷ هزار دلار به خزانه آمریكا است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، وزارت دفاع آمریكا گزارش داد كه برای هر دور سفر لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریكا به منزلش در شمال كالیفرنیا مبلغ ۶۳۰ دلار هزینه شده است.

پنتاگون در ادامه گزارش داد كه هواپیمایی كه پانه‌تا از آن استفاده می‌كرده، ۳۲۰۰ دلار در یك ساعت پرواز یا به عبارتی ۳۲ هزار دلار برای یك سفر ۱۰ ساعته هزینه به دنبال داشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هزینه سفر شخصی پانه‌تا از آن جهت مساله‌ای حساس و مهم است كه وی كاهش بودجه‌ای معادل ۴۸۷ میلیارد دلار برای امور دفاعی آمریكا را طی دهه آتی اعلام كرده بود تا به این وسیله كسری بودجه توسط دولت آمریكا تا حدی كنترل شود.

در حالی كه سفر پانه‌تا بخشی كوچك از بودجه نیم تریلیونی دپارتمان دفاعی آمریكا محسوب می‌شود، این هزینه زمانی آشكار شده كه برخی از بخش‌های پنتاگون با كمبود و كاهش منابع مالی مواجه شده‌ و حتی از برخی از كهنه سربازان بازنشسته درخواست شده تا در پرداخت هزینه‌های درمانی خود سهم بیشتری را ایفا كنند.

جورج لیتل، مسئول رسانه‌ای پنتاگون گفت: هیچ‌كس به جز وزیر دفاع از فشارهای كاهش بودجه بر پنتاگون آگاه نیست.

مقام‌های رسمی آمریكا به این مساله اشاره كردند كه پانه‌تا با اهداف امنیتی از هواپیمای نظامی در سفرهایش استفاده كرده است، روندی كه در زمان دولت جورج بوش، رئیس‌جمهور سابق آمریكا در سال ۲۰۰۱ میلادی به جریان افتاد.

یكی از مقام‌های ارشد دفاعی آمریكا نیز افزود: هیچ‌كس نمی‌خواهد كه وزیر دفاع همچون سایر مسافران از هواپیماهای عادی و شلوغ برای سفرهای خود استفاده كند؛ پانه‌تا درست بعد از به دست گرفتن پست ریاست وزارت دفاع درخواست خود را مبنی بر استفاده از هواپیمای دولتی اعلام كرد.

پانه‌تا از زمان به دست گرفتن ریاست پست وزارت دفاع آمریكا در سال ۲۰۱۱ میلادی ۲۷ سفر به كالیفرنیا داشته كه عموما اواخر هفته صورت گرفته است.

سفرهای وی بیشتر از رابرت گیتس و دونالد رامسفلد، وزیران دفاع پیشین آمریكا است.