جامعه بین‌المللی از عربستان سعودی و قطر خواسته است كه مخالفان سوریه را مسلح نكنند، زیرا این اقدام باعث می‌شود تلاش‌های تحت حمایت سازمان ملل برای دستیابی به راه‌حلی سیاسی برای پایان بخشیدن به بحران سوریه متزلزل شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه گاردین، نگرانی‌ها درخصوص آماده شدن كشورهای ثروتمند عرب حوزه خلیج فارس برای عملیاتی كردن تصمیم مسلح كردن مخالفان در سوریه باعث هشدار جامعه بین‌المللی درباره خطرات شعله‌ورتر كردن آتش خشونت‌ها در سوریه شده است.

به نوشته روزنامه گاردین، كینه‌توزترین دشمنان عرب بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه اخیرا علنی‌تر به فعالیت علیه وی می‌پردازند، اما این كشورها هم‌اكنون از سوی مجامع بین‌المللی تحت فشارهای فزاینده بین‌المللی برای توقف تلاش‌های خود قرار گرفته‌اند.

به گفته مقامات انگلیسی هنوز سندی دال بر ارسال محموله‌های بزرگ اسلحه توسط كشورهای عربی به داخل سوریه وجود ندارد.

قطر كه رهبری حمایت‌ها از مخالفان لیبی را بر عهده داشت، هم‌اكنون برنامه‌های جدیدی برای كمك دهها میلیون دلاری به مخالفان سوریه دارد اما تلاش‌های برخی كشورهای عربی هم‌اكنون با مقاومت‌های خصوصی و عمومی در جامعه بین‌المللی روبه‌رو شده است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه هشدار داد: مخالفان سوریه نمی‌توانند نیروهای بشار اسد را شكست دهند، حتی اگر تا دندان مسلح شوند.

عراق نیز با هر گونه اقدام برای مسلح كردن مخالفان سوریه مخالف كرده است، از سوی دیگر مصر و الجزایر نیز مخالف این حركت هستند و اعلام نموده‌اند، مسلح كردن مخالفان سوریه ممكن است به تشدید جنگ داخلی در سوریه شود.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه انگلیس چند روز پیش هشدار داد، اگر طرح شش ماده‌ای كوفی عنان با شكست مواجه شود، چاره‌ای جز افزایش فشارها برای مسلح كردن مخالفان سوریه وجود نخواهد داشت.