آمریکا رسما پنج فرد مظنون به عضویت در القاعده را که گمان می‌رود حملات یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ را طراحی کرده‌اند، تفهیم اتهام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، پنج زندانی گوانتانامو از جمله خالد شیخ محمد، ۴۶ ساله که گفته می‌شود مغز متفکر در طراحی حمله‌ها بوده است، توسط یک دادگاه نظامی محاکمه خواهند شد.

این پنج تن به تروریسم، هواپیماربایی، توطئه، قتل و تخریب اموال متهم هستند.

پنتاگون اعلام کرده است که آنها در صورتی که گناهکار شناخته شوند، ممکن است به اعدام محکوم شوند.

طبق اعلام پنتاگون، خالد شیخ محمد و چهار تن دیگر شامل ولید بن عطاش، رمزی بن الشیب، علی عبدالعزیز علی و مصطفی احمد با هم محاکمه خواهند شد.

آنها متهم به برنامه‌‌ریزی و اجرای نقشه هواپیماربایی بر فراز آسمان نیویورک، واشنگتن و شنکس ویل در ایالت پنسیلوانیا هستند. مجموعا ۲۹۷۶ تن در این حمله ها کشته شدند.

تصمیم به محاکمه این افراد در دادگاه نظامی پس از مشاجره های حقوقی بر سر این که چه دادگاهی باید آنها را محاکمه کند، اتخاذ شده است.

به گزارش بی.بی.سی، دولت اوباما در ابتدا تلاش می‌کرد که محاکمه این افراد در دادگاهی غیرنظامی صورت پذیرد ولی در آوریل سال ۲۰۱۱ بعد از مخالفت های گسترده، این تصمیم را تغییر داد.

باراک اوباما در سال ۲۰۰۹ وعده داده بود که زندان گوانتانامو را خواهد بست و مظنونان اصلی این حمله‌های تروریستی در دادگاه غیرنظامی محاکمه خواهند شد ولی پس از این که مشخص شد که مساله زندانی کردن و محاکمه مظنونان عضو القاعده راه حل ساده‌ای ندارد، از بستن این زندان منصرف شد.