آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام كرد كه قبل از اینكه بتواند به دعوت كره شمالی برای بازدید از این كشور سه سال پس از اخراج بازرسان آژانس پاسخ مثبت دهد نیازمند اطلاعات بیشتری است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت‌وگو‌ها درباره سفر احتمالی به پیونگ یانگ را ماه گذشته آغاز كرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به نظر می رسد دعوت كره شمالی تلاش از جانب این كشور است تا نشان دهد درباره توافق با آمریكا برای تعلیق فعالیت‌های هسته‌‌یی جدی است، گرچه این كشور با اعلام تصمیم خود برای پرتاب یك موشك دوربرد به مدار زمین با انتقاد سایر كشورها روبرو شده است.

گرگ وب، سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: آژانس پاسخش را برای كره شمالی ارسال كرده است.

وب گفت كه موضوعاتی كه باید در گفت‌وگو با كره شمالی مورد بررسی قرار گیرد شامل "زمان‌بندی این سفر، سطح و تركیب‌بندی هیأت ارسالی، نكات فنی و دیگر اطلاعاتی است كه آژانس باید مورد بررسی قرار دهد".

كره شمالی در تاریخ ۱۶ مارس تصمیم خود برای ارسال یك ماهواره به مدار زمین از طریق فناوری موشك بالستیك كه آمریكا تاكید دارد تحریم‌های سازمان ملل آن را ممنوع كرده است، اعلام كرد و در نتیجه واشنگتن تصمیم خود برای ارسال كمك‌های غذایی به كره شمالی را لغو كرد.

سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص اینكه پرتاب این ماهواره چه تاثیری روی سفر احتمالی آژانس خواهد داشت، گفت: ما دعوتی را دنبال می‌كنیم كه با اهداف سازنده به ما ارائه شد. باید این را درك كنید كه ما نمی‌توانیم به سادگی سوار هواپیما شویم و برویم؛ برخی ابعاد فنی وجود دارد كه نیازمند آمادگی كافی هستند.

به گزارش رویترز، هنوز مشخص نیست كه بازرسان آژانس چه دامنه‌ای را برای بازرسی در اختیار خواهند داشت، گرچه پیونگ یانگ اطمینان داده است كه به آژانس اجازه دسترسی به مجتمع هسته‌یی یونگ بیون را خواهد داد تا تعلیق غنی‌سازی اورانیوم را راستی‌آزمایی كند.

كره شمالی دسترسی بازرسان آژانس را در دو دوره قبلی محدود كرده بود.

كره شمالی حدود یك دهه پیش، هنگامی كه توافق‌نامه سال ۱۹۹۴ بی‌نتیجه ماند، بازرسان آژانس بین‌المللی اتمی را اخراج كرد.

پیونگ یانگ این كار را در سال ۲۰۰۹ نیز انجام داد، زمانی كه با بازرسی‌های سرزده آژانس كه در سال ۲۰۰۵ تحت توافقنامه‌اش با دیگر كشورهای عضو مذاكرات شش جانبه با آن‌ها موافقت كرده بود، مخالفت كرد و از این مذاكرات كنار كشید.

دیگر كشورهای عضو مذاكرات شش جانبه آمریكا، روسیه، چین، ژاپن وكره جنوبی هستند.

كره شمالی علاوه بر تعلیق غنی‌سازی اورانیوم، قول توقف آزمایشات هسته‌یی و موشكی و نیز اجازه بازگشت بازرسان آژانس را نیز در ازای دریافت كمك‌های غذایی برای مردم محرومش داد.