رویترز گزارش داد كه آفریقای جنوبی در حال بررسی احیای تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم خود كه در زمان آپارتاید آنها را برچیده بود است، زیرا قصد دارد سوخت نیروگاههای هسته‌ای جدیدش را تضمین كند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود نوشت: بزرگ‌ترین اقتصاد آفریقا كه بیش از ۴۰ سال پیش اعلام كرد در طول جنگ سرد غنی‌سازی اورانیوم را كنار می‌گذارد خواستار ۹۶۰۰ مگاوات برق هسته‌ای است تا به تقویت شبكه‌ برقش كه تحت فشار نیازهای روزافزون و كمبود سزمایه‌گذاری است، كمك كند.

چانتال جانكر، سخنگوی شركت نكسا در گفت‌وگو با رویترز گفت: تحقیقات ما نشان داد كه سوخت نیروگاه‌های هسته‌ای‌مان باید در داخل آفریقای جنوبی تولید شود . نكسا كه بزرگترین شركت انرژی هسته‌ای این كشور است تشویق شده است كه بار دیگر در چرخه هسته‌ای از جمله در زمینه غنی‌سازی تبدیل و تولید سوخت هسته‌ای نقش خود را از سر گیرد تا وابستگی فعلی آفریقای جنوبی به سوخت وارداتی رآكتورها كاهش دهد.

آفریقای جنوبی بخشی از بزرگترین ذخایر اورانیوم جهان را در اختیار دارد و احتمال می‌رود كه رآكتورهای هسته‌ای جدیدش تا سال ۲۰۳۰ سالانه ۴۶۵ تن اورانیوم غنی‌سازی شده مصرف كند.

جانكر گفت: تحقیقات اولیه نشان داده است كه نیاز یك رآكتور ۱۰ هزار مگاواتی به سوختش باعث می‌شود كه غنی‌سازی اورانیوم یك اقدام معقول باشد.

نكسا قرار است درباره توسعه فناوری غنی‌سازی خاص خود تحقیق كند یا با یك شركت بین‌المللی شریك شود.

در این میان شركت اسكوم كه وظیفه نظارت بر تنها نیروگاه هسته‌ای آفریقا در نزدیكی كیپ‌ تاون را بر عهده دارد گفت كه طرح آفریقا این است كه تاسیسات غنی‌سازی همزمان با برنامه توسعه هسته‌ای آفریقای جنوبی ساخته شود و نه جلوتر از آنها تا بدین ترتیب نیروگاه‌های تولید سوخت از نظر اقتصادی قابل كنترل باشند.

تونی اسكات یكی از مدیران ارشد بخش تولیدی اسكوم در گفت‌وگو با رویترز گفت:‌ اسكوم همكاری نزدیكی با نكسا دارد تا اطمینان حاصل كند كه قراردادهای تامین سوخت هسته‌ای این شركت با استراتژی‌های محلی كردن تولید سوخت هسته‌ای در آفریقای جنوبی مطابقت دارند.

شركت نكسا بین سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۴ تامین سوخت هسته‌ای نیروگاه ۱۸۰۰ مگاواتی كوبرگ را بر عهده داشت، اما از آنجایی كه عملیات‌هایش از نظر جهانی به اندازه كافی رقابتی نبود خدمات خود را متوقف كرد .

در حال حاضر شركت فرانسوی آروا و شركت وستینگهاوس توشیبا سالانه ۳۰ تن اورانیوم غنی‌سازی شده در اختیار دو رآكتور نیروگاه كوبرگ قرار می‌دهند.

آفریقای جنوبی كه یكی از امضا كنندگان معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان‌پی‌تی) است موظف است به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دهد كه روی همه مواد هسته‌ای در این كشور نظارت داشته باشد تا اطمینان حاصل كند كه این مواد از فعالیت‌های صلح‌آمیز منحرف نمی‌شود.