نخست‌وزیر پاكستان اظهار داشت كه كشورش قربانی سیاست‌ قدرت‌های بین‌المللی شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه نیشن پاكستان، یوسف رضا گیلانی، نخست‌وزیر پاكستان اظهار داشت: جنگ افغانستان و جنگ علیه تروریسم آثار بسیار منفی بر پاكستان به ویژه اقتصاد این كشور داشته است.

وی اظهار داشت: این مسائل باعث شده تا پاكستان در جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی ناموفق باشد.

یوسف رضا گیلانی كه در یك كنفرانس سالانه به نام "گردهمایی بوآئو" برای رهبران ارشد، سرمایه‌گذاران و دانشگاهیان آسیا سخنرانی می‌كرد، اظهار داشت: راه پیشرفت كشورهای آسیایی در ایجاد هارمونی منطقه‌ای و توسعه پایدار از طریق افزایش تجارت و رشد اقتصادی است.

وی افزود: اگر ما یك هارمونی منطقه‌ای مبتنی بر تجارت، سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی ایجاد نكنیم، بیم آن را خواهیم داشت كه گروگان گذشته باقی بمانیم. ما می‌توانیم از گذشته خود رها شویم.

نخست‌وزیر پاكستان در ادامه سخنان خود اظهار داشت: قرن بیست‌ویكم "قرن آسیاست" و نقش آسیا در نظم اقتصادی جهان به سرعت تغییر كرده است.

وی اظهار داشت: نقش چین در آسیا و در حوزه اقتصاد، سیاست و مسائل استراتژیك بسیار مهم است.

گیلانی گفت: تا سال ۲۰۵۰ آسیا مسئول بیش از ۵۰ درصد اقتصاد جهان خواهد بود و جایگاه گذشته این قاره كه از لحاظ اقتصادی برترین در جهان بود، احیا خواهد شد.

گیلانی همچنین ركود مالی جهانی در سه سال گذشته را یادآور شد و اظهار داشت: جهان به طور كامل از این بحران رهایی نیافته و همچنان سرعت رشد اقتصادی آهسته است.

وی اظهار داشت: برای رهایی از این معضل ما باید هوشیارتر باشیم و مجامع بین‌المللی همكاری بیشتری با یكدیگر داشته باشند.

نخست‌وزیر پاكستان ادامه داد: شركای بین‌المللی و موسسات مالی بین‌المللی باید دست به دست هم دهند تا به طور كامل آثار باقیمانده این بحران برطرف شود.

گیلانی همچنین تاكید كرد: دولت من پس از روی كار آمدن در سال ۲۰۰۸ دموكراسی را به كشور بازگردانده و پارلمان پاكستان قانون‌های بسیار مهمی تصویب كرده است.

وی اظهار داشت: قانون اساسی ما احیا شد، دادگستری مستقل شد، رسانه‌ها آزاد شدند و هم‌اكنون بیش از ۱۰۰ شبكه تلویزیونی خصوصی و جامعه مدنی در پاكستان فعال هستند.

نخست‌وزیر پاكستان تاكید كرد: حقوق زنان در پاكستان افزایش یافته و منابع به استان‌ها منتقل شده است.