طارق الهاشمی كه به دست داشتن در اقدامات تروریستی متهم است منطقه كردستان عراق را به مقصد قطر ترك كرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه اماراتی دار الخلیج، طارق الهاشمی، معاون جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق روز یكشنبه و در پی دعوت مسئولان قطر از وی منطقه كردستان عراق را به مقصد این كشور ترك كرد.

در بیانیه‌ای كه توسط دفتر موقت اطلاع رسانی الهاشمی در منطقه كردستان صادر شده، آمده است كه وی قرار است طی این دیدار با شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر و حمد بن جاسم بن جبر آل ثانی، نخست وزیر این كشور دیدار كند.

در این بیانیه همچنین پیش‌بینی شده است كه سفر طارق الهاشمی چند روز به طول بینجامد.

بنا به این بیانیه، الهاشمی پس از قطر به كشورهای دیگر هم سفر كرده و سپس به مقر اقامت خود در كردستان عراق باز خواهد گشت.

این در حالی است كه نوری المالكی، نخست وزیر عراق طی سخنانی در كنفرانسی مطبوعاتی كه روز یكشنبه در ساختمان نخست وزیری این كشور برگزار شده بود از كشورهای عربی خواست كه از الهاشمی به عنوان معاون رئیس جمهوری عراق استقبال نكنند.

وی افزود: كشورهای عربی باید بدانند كه الهاشمی یك فرد متهم و مورد پیگرد در كشوری است كه این كشور یكی از اعضای اتحادیه عرب است لذا شایسته نیست كه مورد استقبال كشورهای عربی به ویژه به عنوان معاون رئیس جمهوری عراق قرار بگیرد چرا كه این مساله بر خلاف اصول روابط بین‌الملل است.

المالكی همچنین تاكید كرد: این حق عراق است كه از پلیس بین‌الملل (اینترپل) بخواهد كه الهاشمی را دستگیر و به مقامات عراق تحویل دهد.

طارق الهاشمی پیشتر از سوی دولت عراق به دست داشتن در مسائل تروریستی این كشور متهم و حكم جلب وی از سوی مقامات قضایی عراق صادر شده بود.