انتخابات میان‌دوره‌ای پارلمانی میانمار امروز (یكشنبه) آغاز شد و این در حالی است كه آنگ سان سوكی، رهبر جناح مخالف این كشور اعلام كرده با اینكه انتخابات عادلانه و آزاد نخواهد بود اما در آن شركت می‌كند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در نیم‌قرن گذشته این سومین باری است كه میانمار شاهد برگزاری انتخابات است.

این انتخابات از سوی جامعه بین‌المللی به عنوان آزمونی حائز اهمیت برای نشان دادن برقراری دموكراسی در این كشور است.

آمریكا و اتحادیه اروپا اعلام كرده‌اند، تحریم‌های اقتصادی كه از سال‌ها پیش به دلیل تجاوز به حقوق بشر در میانمار اعمال شده در صورت آزاد و عادلانه بودن انتخابات كنار گذاشته خواهد شد و این مساله نوید موجی از سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی را به میانمار و مردم این كشور می‌دهد.

آنگ سان سوكی، برنده جایزه صلح نوبل و چهره برجسته جناح مخالف میانمار كه تا سال ۲۰۱۰ حدود ۱۵ سال در حبس خانگی به سر می‌برد چندی پیش از تخلفات انتخاباتی خبر داد.

در همین حال ایوو بلت، یكی از اعضای پارلمان اروپا كه به نظارت بر انتخابات میانمار می‌پردازد، اعلام كرد: ما خوشحالیم كه شاهد برگزاری مسالمت‌آمیز انتخابات در میانمار هستیم و امیدواریم كه روز انتخابات كاملا آرام باشد.

وی در ادامه خاطرنشان كرد: بی‌هیچ تردیدی ما پس از برگزاری انتخابات ارزیابی را بر پایه نظارت خود بر مراكز اخذ رای خواهیم داشت. ما تمام روز را به بررسی چگونگی برگزاری انتخابات در میانمار خواهیم پرداخت.

این در حالی است كه چهره برجسته جناح مخالف میانمار چند روز قبل از برگزاری انتخابات از روند برگزاری كمپین‌های انتخاباتی انتقاد كرد و گفت كه در انتخابات پیش‌رو تخلف‌هایی صورت گرفته است.

اصلاحات سیاسی در میانمار از سال ۱۹۶۲ تاكنون به گونه‌ای بوده كه موجب شگفت‌زدگی جامعه بین‌المللی شده است. دولت میانمار چندی پیش با آزادی صدها زندانی سیاسی و آغاز مذاكرات با آشوب‌گران قومی و كنار گذاشتن سانسور رسانه‌ای نشان داد به دنبال تحقق دموكراسی در این كشور است.

این دولت به اتحادیه‌های تجاری اجازه داد تا آزادی عمل بیشتری داشته باشند و از این طریق ایجاد اصلاحات اقتصادی و سیاسی را در میانمار فراهم ساخت.

حوزه‌های اخذ رای كار خود را از ساعت شش صبح به وقت محلی (۲۳:۳۰ به وقت گرینویچ) آغاز كردند و گروهی از ناظران از اتحادیه اروپا و اتحادیه كشورهای جنوب شرق آسیا (آ.سه‌.آن) بر این انتخابات نظارت دارند. قرار است فرایند برگزاری انتخابات تا ساعت چهار بعد از ظهر ادامه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شش میلیون تن واجد شرایط شركت در انتخابات میان‌دوره‌ای میانمار هستند.

انتخابات قبلی در میانمار در نوامبر سال ۲۰۱۰ برگزار شد و عده بسیاری بر این باورند كه در آن تخلف‌های بسیاری به نفع حزب توسعه و اتحاد كه بزرگ‌ترین حزب پارلمان این كشور است، صورت گرفت. با این حال از آن زمان تاكنون عرصه سیاسی میانمار شاهد تغییرات بسیاری بوده است.

آنگ سان سوكی اعلام كرده كه تین سین، رئیس‌جمهوری میانمار فردی درستكار و صادق است و پذیرفته كه حزب لیگ ملی برای دموكراسی در انتخابات شركت كند.

آنگ سان سوكی اولویت‌های اصلی خود را حكمرانی قانون، پایان دادن به ناآرامی‌ها و اختلافات قبیله‌ای، اصلاحات قانون اساسی مصوب سال ۲۰۰۸ و حصول اطمینان از كاسته شدن نفوذ ارتش در عرصه سیاسی كشور اعلام كرده است. انتظار می‌رود وی در انتخابات پیش‌رو بتواند یك كرسی پارلمانی از آن خود كند.

این در حالی است كه انتظار می‌رود حزب وی در مجموع تعداد اندكی از كرسی‌های پارلمانی را برای خود به ارمغان بیاورد.