وزیران امور خارجه كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس در دیدار با همتای آمریكایی خود مساله سوریه را بررسی كردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در نشست وزیران امور خارجه كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس با هیلاری كلینتون، وزیر امور خارجه آمریكا كه در ریاض، پایتخت عربستان برگزار شد، دوطرف از كوفی عنان، فرستاده مشترك سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه خواستند كه جدولی روشن ترسیم كند در مورد میزان پایبندی مسئولان سوریه به طرحی كه برای آتش‌بس و توقف خشونت‌ها در این كشور ارائه داده است.

در این دیدار وزیران خارجه شورای همكاری خلیج فارس و كلینتون بر افزایش فشارهای بین‌المللی بر نظام بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه و همچنین گسترش تحریم‌های آمریكا، اروپا، كانادا، تركیه و كشورهای عربی علیه سوریه تاكید كردند و خواستار بررسی میزان پایبندی كشورها به تحریم‌ها علیه دمشق شدند.

دو طرف در این نشست همچنین راه‌های كمك‌رسانی به مردم سوریه و ورود كمك‌های بشردوستانه به خاك این كشور را بررسی كردند.

در پی این نشست، سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان در كنفرانس خبری مشترك با كلینتون اعلام كرد كه در این نشست اوضاع منطقه به ویژه مساله سوریه و نقش ایران در منطقه و اوضاع یمن مورد بررسی قرار گرفته است.

وی نشست را مثبت ارزیابی كرد و آن را در چارچوب روابط گسترده میان آمریكا و كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس دانست.

كلینتون نیز بر ضرورت اتحاد مخالفان سوری تاكید كرد و افزود كه رساندن كمك‌های بین‌المللی به مخالفان این كشور در صورت نبود اتحاد میان آنها، سخت خواهد بود.

با وجود آنكه دو طرف هر گونه اختلاف میان خود در مورد مساله سوریه را رد كردند، اما مساله مسلح ساختن مخالفان نظام حاكم در سوریه همچنان مورد اختلاف اكثر كشورهاست.

عربستان سعودی در نخستین كنفرانس دوستان سوریه كه در تونس برگزار شد، خواستار مسلح ساختن مخالفان دمشق و ایجاد آسمان امن در مرز تركیه با این كشور شد.

این در حالی است كه آمریكا و تعدادی از كشورهای عربی با پیشنهاد عربستان برای مسلح ساختن مخالفان سوریه مخالف هستند.

هیلاری كلینتون امروز (یكشنبه) در دومین كنفرانس دوستان سوریه كه قرار است در استانبول تركیه برگزار شود، شركت می‌كند.