مشاور کمیسیون روابط بین المللی شورای عالی صلح افغانستان از موافقت مشروط واشنگتن برای انتقال برخی زندانیان سران طالبان از گوانتانامو به قطر خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، "محمداسماعیل قاسمیار" در گفت وگو با رسانه‎ها اظهار داشت: آمریکا می‌خواهد از دولت قطر اطمینان دریافت کند که از این زندانیان نظارت درست به عمل آمده و آنان بار دیگر به خشونت دست نمی‎زنند.

وی افزود: در میان زندانیانی که احتمال دارد به قطر انتقال داده شوند، نام های "ملا فضل الله آخند"، "نور الله نوری"، "عبدالحق واثق" و" خیر الله خیرخواه" دیده می شود.

این در حالیست که چندی پیش طالبان با انتشار اطلاعیه‌ای از به بن بست رسیدن روند صلح قطر با آمریکا خبر داده بودند و علت آن‌ را عدم موضع روشن آمریکا در این مورد اعلام داشتند.

برخی کارشناسان بر این باورند که رسانه ای کردن خبر انتقال زندانیان سران طالبان با هدف خروج مذاکرات صلح از بن بست جاری صورت گرفته است.

نمایندگی سیاسی طالبان در قطر و آغاز روند مذاکره با این گروه، نتیجه تلاش های ۲ ساله آمریکا است که به صورت پنهانی و بدون مشورت با دولت و مردم افغانستان انجام داده است.