یافته‌های پژوهشی نشان می‌دهد: خواندن کتاب برای کودکان بیش از آن‌که تصور می‌شد، باعث بهبود روابط کودکان با والدین می‌شود، در حالی که تماشای تلویزیون این ارتباط مثبت را دچار آسیب می‌کند.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مرکزی، محققان دانشگاه دولتی اوهایو، کنش و واکنش‌های ۷۳ مادر و فرزند هنگامی که با هم کتاب می‌خواندند، با اسباب بازی‌ها بازی می‌کردند و هنگامی که تلویزیون تماشا می‌کردند را مورد بررسی قرار دادند.

در این پژوهش، مادر و فرزند‌ها به طور تصادفی برای انجام یکی از این سه فعالیت، به مدت ۱۰ دقیقه انتخاب می‌شدند و بعد از آن به مدت ۲۰ دقیقه به انجام سه فعالیت می‌پرداختند.

نتایج این پژوهش كه در مجله «تحقیقات ارتباط انسانی» به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد: وقتی مادران هنگام خواندن کتاب، ارتباط فعال‌تر و پرشور‌تری با کودکان برقرار می‌کنند، ذهن کودکان بیشتر با کلماتی که ممکن است در مکالمات روزمره به کار نروند، درگیر می‌شود که در نتیجه آن، دایره لغت کودکان و دانش گرامری آنها بهبود پیدا می‌کند.

بر اساس یافته‌های این بررسی، تماشای تلویزیون در مقایسه با وقتی که مادران و کودکان مشغول بازی با اسباب بازی هستند، پاسخ‌های مثبت کمتری را از سوی کودکان به دنبال دارد.

همچنین، مادرانی که علاقه‌مند به ارتباط بیشتر با کودکانشان هستند، علاوه بر این‌که سطح خودآگاهی را در فرزندانشان بالا می‌برند، میزان اعتماد و اطمینان را نیز در خودشان افزایش می‌دهند.

این پژوهش حاكیست: عکس‌العمل‌های سازنده و مثبت از سوی والدین، به کودکان یاد می‌دهد که آنها می‌توانند روی محیط خود تاثیر بگذارند و اگر کودکان در مقابل اعمال خود، پاسخی از سوی والدین دریافت نکنند، فکر خواهند کرد که دنیای اطراف آنها غیر قابل پیش‌بینی است و ممکن است دچار اضطراب شده و این تصور برای آنها پیش آید که درخواست‌های کمک آنها و فعالیت‌هایشان برای جلب توجه دیگران، نادیده گرفته می‌شود.