در مراسمی كه شامگاه چهار مهر ماه در موزه هنرهای معاصر تهران برپا شده بود، احسان آقایی - دبیر اجرایی این جشنواره به نمایندگی از مدیر مركز هنرهای تجسمی به حاضران خیر مقدم گفت و عنوان كرد: از دو سال پیش اعلام كردیم كه موزه از این پس به نمایش ادواری آثار گنجینه اختصاص می‌یابد و البته آن زمان تعریف ما برگزاری نمایشگاه‌های مرسوم و معمول از گنجینه نبود.

او اضافه كرد: گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران قابلیت‌های بسیاری دارد و بیش از سه هزار اثر هنری را در بر می‌گیرد كه امكان نگرش متفاوت نسبت به آن وجود دارد.به عنوان مثال تنها در حوزه پاپ آرت بالغ بر ۲۰۰ اثر در گنجینه نگهداری می‌شود كه خود می‌تواند دربرگیرنده یك نمایشگاه انفرادی باشد.

معاون موزه هنرهای معاصر تهران همچنین به ایده برپایی نمایشگاه عكس‌های گنجینه اشاره كرد و افزود: سال گذشته ایده برپایی این نمایشگاه مطرح شد و خوشحالم كه امروز شاهد افتتاح چنین مجموعه‌ای با عكس‌های متفاوت كه روند تحلیلی تاریخ عكاسی جهان را مرور می‌كند روبه‌رو شده‌ایم.

به گفته آقایی، بیش از ۳۰۰ اثر از تاریخ عكاسی جهان در گنجینه موزه نگهداری می‌شود و مجموعه پیش رو با چیدمان تاریخی كه ارائه كرده می‌تواند درك تحقیقی و شخصی را در اختیار مخاطبان و به ویژه پژوهشگران هنر قرار دهد.

افشین شاهرودی - دبیر این نمایشگاه نیز طی سخنانی بیان كرد: همانطور كه اشاره شد چیدمان این نمایشگاه سیر تحولات عكاسی را طی یك قرن به نمایش می‌گذارد. عكاسی محصول پیشرفت و تكامل هنر و تصویرسازی است كه از اولین تصاویری كه بر روی دیوارهای غار كشیده شد، شروع می‌شود و در ادامه با پیشرفت تكنولوژی و عبور از پیچ و خم‌های گرافیك و نقاشی به عكاسی می‌رسد.

این هنرمند عكاس خاطرنشان كرد: طی دوران مدرنیته این هنر در دهه‌های مختلف شاهد تحولات متعددی بود و شاید بتوان از این جهت سیر این تحولات را در چند دسته تقسیم كرد.

شاهرودی با معرفی این تقسیم‌بندی عنوان كرد: دوره اول از سال‌های ۱۸۲۶ تا اوایل ۱۸۵۰ را در بر می‌گیرد كه عكاسی به دلیل محدودیت‌های تكنیكی تنها به پرتره محدود بود، اما در دوره دوم كه از اوایل دهه ۱۸۵۰ تا اواخر دهه ۱۸۸۰ را دربرمی‌گیرد عكاسی قابلیت خود را برای ثبت مستند وقایع اجتماعی نشان داده است.

او با ارزیابی دیگر تحولات تاریخ عكاسی طی این یك قرن توضیح داد: دوره سوم از اواخر ۱۸۸۰ تا اواسط دهه ۱۹۲۰ را در بر می‌گیرد كه عكاسان به سمت ذهن‌گرایی و پیدایش نهضت پیكتوریالیسم یا همان تصویرگرایی سوق پیدا كردند و در ادامه از اواسط دهه ۱۹۲۰ و با بروز خشكسالی در آمریكا كم كم از این سبك دور شدند و به سمت واقع‌گرایی و یا مستندپردازی رفتند كه این روند تا جنگ جهانی دوم ادامه داشت.

دبیر نمایشگاه عكس‌های گنجینه در ادامه سخنان خود توضیح داد: در دوره پنجم كه از ۱۹۴۰ تا ۱۹۷۰ را در بر می‌گیرد شاهد تلخ كامی انسان در نتیجه وقایع ضد بشری هستیم كه منجر به شكل گیری مجدد ذهن گرایی و مكاتبی همچون سورئالیسم شد و در ادامه از اوایل دهه ۱۹۷۰ و با ظهور پست مدرنیسم و به دنبال آن پییشرفت فناوری و پیدایش عكاسی دیجیتال افق‌های تازه‌ای در نگرش عكاسان به وجود آمد.

او خاطر نشان كرد: در تمام این دوره‌ها می‌توان تجربه‌های عكاسانه دیگری را خارج از چارچوب‌های گفته شده سراغ گرفت لذا این تقسیم بندی كاملا دقیق نیست اما می‌تواند ما را در تحلیل تاریخی تحولات عكاسی یاری كند و این نمایشگاه در واقع طرحی كلی از سیر تحولات عكاسی را در برابر ما قرار می‌دهد كه تا اوایل دهه ۷۰ ادامه دارد و متاسفانه جای خالی عكس‌های جدید از این دوره به بعد در گنجینه موزه احساس می‌شود كه امیدواریم مسؤولان دفترهنرهای تجسمی برای تهیه این عكس‌ها و تكمیل این آرشیو تلاش كنند.

در ادامه این مراسم با حضور جمعی از مسؤولان و عكاسان حاضر در مراسم نمایشگاه عكس گنجینه افتتاح شد.

در این مجموعه بیش از ۱۱۶ اثر از حدود ۷۰ هنرمند بین‌المللی ارائه شده است كه اولین عكس آن به اثری از ویلیام فوكس تالبوت مبتكر فرایند عكاسی نگاتیو بر می‌گردد.

همچنین در هر كدام از گالری‌های موزه‌ هنرهای معاصر تهران می‌توان بخشی از ابزار و ادوات عكاسی را كه از مجموعه محمدعلی جدید الاسلام گردآوری شده ، مشاهده كرد.

این نمایشگاه تا ۱۳ آذر ماه سال جاری ادامه دارد.