محققان یك شركت دانش بنیان موفق به ساخت سیستم دیجیتالی شست‌وشوی دست جانبازان و معلولان قطع عضو شدند كه قادر است طی مدت ۱۵ تا ۲۰ ثانیه تمام سطح دست را با آب گرم و صابون شست‌وشو دهد.

به گزارش خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جعفرآقازاده، مدیر عامل شركت سازنده این دستگاه و کارشناس الکترونیک و مهندسی پزشکی گفت: این سیستم به صورت یك دستگاه الكترومكانیكی شامل دو محور شست‌وشوست كه به یكدیگر وصل بوده و طی یك حركت دورانی توسط یك موتور دی سی، پاشش آب به همراه شست‌وشوی دست‌ها انجام می‌گیرد.

وی تصریح كرد: این دستگاه شامل سیستم هوشمند الكترونیكی است كه با فرو بردن دست در قسمت شست‌وشو، سیستم تحریك شده و شروع به شستن دست‌ها می‌كند و با ریختن مایع ضد عفونی و پاشش آب توسط فیلچرها، سیستم، آب كف‌آلود را به تمامی نقاط دست رسانده و شست‌وشوی كامل و استاندارد را انجام می‌دهد.

همچنین قسمت‌های مكانیكی این سیستم شامل محور فیلچرهای شست‌وشو، چرخنده و محور شفت موتور و همچنین دارای یك محفظه است كه اجزای مكانیكی داخل آن قرار می‌گیرد.

به گفته وی، آب موجود در مخزن توسط هیترها كنترل می‌شود و آب ولرم در دمای معین به صورت خودكار همیشه موجود است كه هدر رفتن آب را تا ۸۰ درصد كاهش می‌دهد.

مدیر عامل شركت سازنده این دستگاه، وزن سبك، قابلیت جابجایی، شست‌وشوی اتوماتیك، توان مصرفی پایین و صرفه‌جویی در مصرف آب را از ویژگی‌های این سیستم عنوان كرد و به ایسنا گفت: سیستم ایمنی بدن افراد در انتقال بیماری‌ها بی‌تاثیر نیست و كودكان و سالمندان در مقایسه با دیگران بیشتر در معرض بیماری‌های گوناگون هستند.

وی در خصوص ویژگی‌های این دستگاه گفت: این سیستم بهترین ابزار برای شستن صحیح دست‌هاست و به افراد در شست‌وشوی صحیح كمك می‌كند؛ به طوری كه تمامی سطوح اعم از كف، پشت و مچ دست و لابه‌لای انگشت‌ها را با آب ولرم آبكشی می‌كند.