محققان طی تحقیقات خود توانسته‌اند به یكی از معماهای انسان پاسخ دهند و آن دلیل چروكیده شدن سر انگشتان پس از استحمام است.

به گزارش سرویس علمی برگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مقاله جدیدی در مجله «مغز، رفتار و تكامل» دلیل این رفتار بدن را «كشش» خوانده است.

پاسخ قدیمی به این معما این بود كه چروكیدگی در نتیجه جذب آب پس از مدت طولانی غوطه‌ور بودن در آب است؛ اما مشكلاتی در راه این فرضیه وجود داشت، از جمله این كه این خصیصه در میان پستانداران، غیرمعمول بوده و تنها انسانها و میمون دم‌كوتاه از آن برخوردارند. از دیگر سوالات مرتبط با این فرضیه این بود كه چرا تنها انگشتان به این رفتار دچار می‌شوند؟ آیا در صورت قطع شدن اعصاب انگشتان، این حالت چروكیدگی از بین خواهد رفت؟

طبق تحقیقات پژوهشگران، انگشتان چروكیده شده در حقیقت خود را زه‌كشی می‌كنند تا از كشش بیشتر اطمینان حاصل كنند. محققان با آزمایش انگشتان خیس ۲۸ داوطلب دریافتند كه هر انگشت از یك الگوی چروكیدگی مشابه برخوردار بوده و كانالهای غیرمتصل با دور شدن از اثر انگشت از هم بازتر می‌شدند. این امر به آب اجازه می‌دهد تا بطور موثرتری از انگشتان تخلیه شود.

اگرچه این مسأله تنها در حد یك نظریه بوده و دانشمندان باید تحقیقات بیشتری در مورد آن و همچنین محدود بودن این ویژگی تنها در انسان و میمون دم‌كوتاه انجام دهند.